Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?
Łazienka to specyficzne pomieszczenie, głównie z powodu panującej tu ogromnej wilgoci. Woda pojawia się w każdym miejscu - na większych i mniejszych elementach, a powstająca podczas kąpieli bądź prysznica para wodna, wnika w ściany oraz sufit. Jak widać, nie da się jej usunąć z łazienki, lecz można sprawić, że łazienka będzie odpowiednio przed nią zabezpieczona. Jak?
Łazienka pełna wilgoci
Łazienka po remoncie wygląda zachwycająco. Wszystko jest nowe i pięknie się prezentuje. Chcemy, aby trwało to jak najdłużej, żeby armatura, meble łazienkowe, akcesoria i dodatki nie były podatne na szybkie niszczenie. W łazience o to trudniej przez wszechobecną wilgoć. Praktycznie wszystkie czynności, jakie tu wykonujemy, wymagają użycia wody, więc choćbyśmy się mocno starali, wilgoć będzie tu dominować.
Na szczęście nie stoimy na straconej pozycji, bo możemy skutecznie zabezpieczyć ją przed zniszczeniami wywoływanymi przez wodę. To ważne, gdyż brak troski to w konsekwencji coraz gorszy stan łazienkowych sprzętów. A przecież to nie tylko problem estetyczny, ale też zdrowotny - wilgoć stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów, a te mają negatywny wpływ na nasze zdrowie, zwłaszcza na układ oddechowy, wywołując szereg dolegliwości, jak alergie i stany zapalne. Co więc zrobić, aby w sposób maksymalny ograniczyć to zagrożenie?
Jak skutecznie ograniczyć wilgoć w łazience?
Ciężko o to w już powstałej łazience, gdzie nie zastosowano środków zapobiegawczych. Tutaj możemy tylko reagować na pojawiające się problemy, starając się je ograniczać. Jeśli jednak remontujemy łazienkę, mamy ogromną szansę, aby na tyle zminimalizować ilość wilgoci, że w przyszłości nie będzie bardzo uciążliwa. Te prace wykonuje się już na wstępnym etapie remontu łazienki. Zanim położymy płytki na ścianie, zamontujmy izolację przeciwwilgociową.
- Mamy do wyboru kilka rozwiązań - jednym z nich jest folia w płynie. Nie ma przeszkód, żeby stosować ją na różnych powierzchniach - z betonu, płytach gipsowo-kartonowych, tynkach gipsowych, cementowych i cementowo-wapiennych. Tę elastyczną substancję najlepiej nałożyć pędzlem lub wałkiem w dwóch warstwach, co zapewnia szczelne pokrycie w podłożu, które dodatkowo wzmacniane jest od zewnątrz.
- Na każdym rodzaju podłoża (poza murami mieszanymi) można też stosować zaprawę hydroizolacyjną. Cechuje się doskonałymi parametrami szczelności, dzięki czemu stosuje się ją tam, gdzie poziom zawilgocenia jest największy, a więc na powierzchniach stale mokrych, także w zbiornikach wodnych.
- Innym rozwiązaniem jest masa uszczelniająca - półpłynna substancja na bazie żywic syntetycznych i cementu. Przypomina folię w płynie, chroniąc powierzchnię przed wilgocią, ale również szkodliwymi środkami chemicznymi, jak kwasy, zasady i różne roztwory (soli, chloru, wapnia itp.). Aplikacja wygląda tak samo jak w przypadku folii w płynie - wystarczy do tego celu pędzel lub wałek.
Niezależnie od tego, na jaki środek hydroizolacyjny się zdecydujemy, pamiętajmy, aby przed jego nałożeniem zastosować preparat gruntujący. Dzięki niemu powierzchnia dodatkowo się wzmocni i szczelnie zostanie zabezpieczona przed wilgocią. Istotna też jest kwestia doboru płytek - powinny mieć odpowiedni poziom nasiąkliwości, na poziomie 3%.
Nie zapominajmy o wentylacji
Położenie warstwy hydroizolacyjnej to konieczność, tak samo jak wyposażenie łazienki w wydajny system wentylacji, który usuwa z niej nadmiar wilgoci, zapewniając jednocześnie właściwą cyrkulację powietrza. Jeśli działa ona prawidłowo, grzyby i pleśń nie mają szans się rozwinąć. Jeśli pomieszczenie jest niedużej wielkości, wystarczy zamontować kratkę wentylacyjną (wentylacja grawitacyjna), pamiętając o tym, by umieścić ją jak najdalej od drzwi. W ten sposób strumień powietrza dostanie się do wszystkich części pomieszczenia. Do większych łazienek (ale można też mniejszych, żeby polepszyć działanie cyrkulacji powietrza) poleca się wentylatory mechaniczne. Montowane w kanałach wywiewnych i kratkach. Mogą pracować przez cały czas lub tylko jak korzystamy z łazienki.
Jakie miejsca powinniśmy zaizolować?
Szczególnie te, na jakie oddziałuje woda. W łazience jest ich pełno, ale najbardziej narażone są takie miejsca jak podłoga i ściany w pobliżu kabiny prysznicowej, wanny, toalety, umywalki. Każdy z tych obszarów powinien zostać dokładnie zabezpieczony przed wilgocią. W przypadku posadzki najlepiej pokryć jej całą powierzchnię, dodatkowo wykonać 10-centymetrowy pas izolacji, jaki zachodzi na ściany. W kabinie prysznicowej, gdzie ściany są stale ochlapywane, najlepiej wykonać uszczelnienie aż do sufitu. Tak samo powinniśmy postąpić w okolicach wanny. Jeśli chodzi o umywalkę, to izolacja powinna się znaleźć nieco powyżej armatury - około 50 cm liczonych od górnych krawędzi ceramiki oraz po bokach, również na szerokość 50 cm.
Stosując się do zawartych w artykule porad, możemy być pewni, że łazienka będzie bardzo dobrze zabezpieczona przed wilgocią, co nie tylko wpłynie pozytywnie na jej estetykę i trwałość, ale również na nasze zdrowie.