Jak zamontować i obudować stelaż WC?
Montaż stelaża WC nie jest zadaniem trudnym, jednak należy pamiętać o kilku zasadach. Ponadto bardzo ważny jest odpowiedni dobór sposobu montażu do rodzaju stelaża. Jak wykonać montaż krok po kroku? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.
Jak dobrać stelaż WC?
Stelaż WC pozwala na ukrycie wszystkich rur kanalizacyjnych i doprowadzających wodę w ścianie. Dzięki temu cała aranżacja łazienki zyskuje elegancki i nowoczesny charakter. Tak zamontowana toaleta jest także znacznie łatwiejsza do utrzymania w czystości, ponieważ cała spłuczka również znajduje się za ścianą.
Podczas wyboru stelaża WC przejrzyj ofertę znanych producentów, którzy oferują produkty wysokiej jakości. W zabudowie WC to właśnie stelaż jest najważniejszym elementem, ponieważ na nim opiera się spłuczka i misa. Musi więc być wykonany z wytrzymałych materiałów, ponieważ jego awaria będzie wymagała rozbiórki całej zabudowy WC.
Wygodnym rozwiązaniem są zestawy podtynkowe, w skład których wchodzi stelaż, miska, przycisk i wszystkie elementy niezbędne do montażu.
Rodzaje i zastosowanie stelaży podtynkowych
W sklepach znajdziesz różne stelaże podtynkowe. Dostępne są modele zwykłe i wersje slim, które zajmują mniej miejsca w łazience. Podczas wyboru zwróć szczególną uwagę na sposób montażu rury odpływowej, ponieważ wyróżnia się wersję z przyłączem dolnym i bocznym. Ponadto możesz znaleźć stelaże narożne, które można zamontować w rogu niewielkich toalet.
Rama montażowa do WC różni się także ze względu na sposób montażu, a dokładniej rodzaju ściany, do której chcesz ją zamontować. Nieco inne ramy należy użyć do ścian murowanych, a inne do ścianek z płyt gipsowo-kartonowych. Pod tym względem można wyróżnić:
- Stelaż do zabudowy lekkiej – można montować go przy ścianie murowanej i z płyt gipsowo-kartonowych. Wyposażony jest w nóżki, na których opiera się cała konstrukcja i ciężar miski.
- Stelaż do zabudowy ciężkiej – przeznaczony jest do montażu tylko przy ścianie murowanej. Zajmuje znacznie mniej miejsca od stelaża do zabudowy lekkiej. Pozbawiony jest jednak nóżek, dlatego należy go obmurować cegłami zarówno z boku, jak i od dołu, aby zapewnić mu stabilność.
- Stelaż do WC samonośny – wykonany jest z profili o większym przekroju, dzięki czemu spokojnie wytrzymuje ciężar miski i siedzącej na niej osoby. Może być montowany przy dowolnej ścianie, a nawet w formie wolnostojącej.
Montaż WC podtynkowego
Montaż stelaża WC nie należy do najtrudniejszych zadań, jednak jeśli chcesz być pewnym konstrukcji – warto wynająć do tego specjalistę. Dzięki temu masz pewność, że zabudowa stelaża WC będzie bezpieczna, a cała konstrukcja nie runie przy próbie użytkowania toalety.
Montaż stelaża WC: stelaż do zabudowy ciężkiej
WC ze stelażem do zabudowy ciężkiej może być w całości zlicowany z powierzchnią ściany. Sam stelaż cechuje się małymi rozmiarami i małą głębokością, dzięki czemu możesz zawiesić toaletę także na ścianie działowej.
Stelaż WC tego typu należy przymocować do ściany murowanej, a następnie całą konstrukcję obłożyć cegłami. Miskę wiesza się na specjalnych śrubach, a nie bezpośrednio do ramy.
Montaż stelaża WC: stelaż do zabudowy lekkiej
Stelaż WC slim do zabudowy lekkiej jest łatwiejszy w montażu i nie wymaga użycia cegieł czy zaprawy cementowej. Wystarczy, że stelaż przymocujesz do podłogi i ściany, a następnie zabudujesz go płytami gipsowo-kartonowymi. Możesz położyć je na całej powierzchni ściany lub stworzyć półkę nad stelażem WC.
Czym obudować stelaż WC?
Zabudowa stelaża WC najczęściej wykonywana jest z płyt gipsowo-kartonowych. W tym wypadku jednak pamiętaj, aby użyć płyt wodoodpornych, czyli zielonych. Są one odporne na panującą w łazience lub toalecie wilgoć. Na płyty kartonowo-gipsowe można kłaść płytki ceramiczne.
Stelaże do zabudowy ciężkiej najczęściej mają już fabrycznie zamontowaną obudowę styropianową, na którą można położyć tynk, aby wyrównać całą murowaną ścianę. Specjalna zabudowa nie jest potrzebna, ponieważ spłuczka znajduje się już w murowanej ścianie.
Zabudowa stelaża WC krok po kroku
Krok 1. Przykręć aluminiowe profile do ściany. To właśnie na nich i na stelażu będzie opierała się płyta gipsowo-kartonowa. Profile należy przykręcić zarówno od góry, jak i po obu stronach stelaża.
Krok 2. Przykręć płytę gipsowo kartonową do stelaża i do profili aluminiowych. Na łączeniach płyt nałóż dodatkowo klej z uszczelniaczem. Wykorzystaj wkręty z dość dużą podkładką, aby wkręt nie przeleciał przez płytę.
Krok 3. Pokryj płytę gipsowo-kartonową wybranym materiałem wykańczającym np. płytkami ceramicznymi, gresowymi czy panelami.
Stelaż podtynkowy WC jest doskonałym sposobem na ukrycie w ścianie rur kanalizacyjnych, wężyków doprowadzających wodę do spłuczki i samą spłuczkę. Możesz na nim powiesić zwykłą misę WC lub WC z funkcją bidetu czy sam bidet. Dzięki temu uzyskasz estetyczne wykończenie toalety łatwej do utrzymania w czystości. Stelaże, misy i przyciski do spłuczki do zestawów WC znajdziesz w sklepie Catido. Sprawdź ofertę i zaaranżuj swoją toaletę.