Jak zaprojektować łazienkę dla małych dzieci?

2022-07-05
Jak zaprojektować łazienkę dla małych dzieci?

Stonowana i uniwersalna, czy przyciągająca spojrzenia kolorami i nietuzinkowym designem? Projekt łazienki, z której będą korzystać również dzieci, nie należy do najłatwiejszych zadań. Podstawę stanowi przede wszystkim zadbanie o funkcjonalność, wygodę oraz bezpieczeństwo wszystkich domowników. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas aranżowania łazienki dla dzieci? Jakie powinna mieć parametry i jakie rozwiązania pozwolą zapobiec niebezpiecznym wypadkom?

Łazienka dla dzieci - bezpieczeństwo i wygoda przede wszystkim

Podstawę stanowi zapobieganie wszystkim ewentualnym wypadkom, do których może dojść w łazience. Obowiązkowa zatem będzie nie tylko antypoślizgowa podłoga i dywaniki, ale również brodzik i wanna. Łazienka dla dzieci powinna wyróżniać się także odpowiednimi dodatkami i akcesoriami. Szklane kubeczki, mydelniczki, butelki na mydło płynne czy inne pojemniczki, warto zamienić na plastikowe.

Oczywiście projekt łazienki dla dzieci powinien również uwzględniać wzrost malucha. Zarówno korzystanie z umywalki, jak i miski WC musi być wygodne, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie osobnych urządzeń. Jest to oczywiście rozwiązanie wymagające dodatkowej przestrzeni oraz dostosowywania wysokości do zmieniającego się wzrostu dziecka. Ten wariant jest jednak niestety dość drogi ze względu na konieczne poprawki i problematyczny, dlatego, jeśli nie możemy sobie na niego pozwolić, ciekawą alternatywą będą wygodne, stabilne i antypoślizgowe podesty, umożliwiające korzystanie z toalety i umywalki dla dorosłych w bezpieczny dla dzieci sposób.

Aby właściwie zadbać o bezpieczeństwo pociechy w łazience, należy również zwrócić uwagę na temperaturę wody. Jeśli dziecko ma korzystać samodzielnie z wanny, czy umywalki, warto zamontować baterie z termostatem. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie stałej temperatury, która zapobiegnie oparzeniom.

Catido EDGES Optitec® Basf Wanna Wolnostojąca 170X77 cm

Projekt łazienki - jak dostosować łazienkę dla dzieci?

Aranżacja łazienki dla dzieci to dość trudny temat. Z jednej strony chcemy, aby nasza pociecha korzystało z niej chętnie i w przyjemnej, sprzyjającej nauce nowych umiejętności atmosferze, z drugiej chcielibyśmy, aby łazienka zachowała swoją funkcjonalność nie tylko pod kątem najmłodszych użytkowników, ale całej rodziny. Złotym środkiem może okazać się postawienie na uniwersalne wykończenie łazienki np. w brązach, bieli lub szarościach, którą wzbogacać będą fantasmagoryjne dodatki, które łatwo zastąpić nowymi.

Kolorowe dywaniki w kształcie kwiatów lub listków, dozownik na mydło z postaciami z ulubionych bajek oraz kolorowe, uzupełniające wystrój obrazki i zabawki to zaledwie kilka pomysłów. Ogromną zaletą takich dodatków jest fakt, że nie wymagają one ponownej aranżacji całej łazienki, są stosunkowo tanie i można je z łatwością dostosować do błyskawicznie zmieniającego się wraz z wiekiem gustu dziecka.

Łazienka dla dzieci to również taka, w której wszystkie urządzenia znajdują się na odpowiedniej wysokości. Pociecha przede wszystkim musi czuć się komfortowo i bezpiecznie, również podczas samodzielnego korzystania z łazienki. Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na zmienianie wysokości umywalki, czy miski WC co kilka lat, dlatego warto szukać rozwiązań alternatywnych.

Jeśli projekt łazienki dla małych dzieci zakłada dostosowanie jej również do potrzeb starszych domowników, niezbędne okażą się takie elementy uzupełniające jak nakładka do WC, czy stołeczki lub podnóżki przeznaczone dla dzieci. Bez względu na to, czy zamontujemy w łazience umywalki okrągłe, kwadratowe, czy prostokątne, dzięki odpowiednio wysokim stopniom nasza pociecha będzie w stanie skorzystać z nich bezpiecznie i komfortowo. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są nakładki przedłużające kran. Dzięki nim mycie rąk jest dla dziecka o wiele łatwiejsze i nie dochodzi do przypadkowego zachlapania powierzchni dookoła.

Catido Simple Round 420 Umywalka nablatowa 42cm

Wanna czy prysznic w łazience dla dzieci?

Wydawać by się mogło, że najbezpieczniejszym i najwygodniejszym rozwiązaniem podczas projektowania łazienki dla dzieci będą wysokie brodziki prysznicowe lub wanny. Okazuje się jednak, że w nowoczesnych wnętrzach projektanci coraz częściej decydują się na rozwiązanie, jakim jest ścianka prysznicowa walk-in z odpływem liniowym.

Dzieje się tak z kilku prostych powodów - po pierwsze, zarówno w przypadku wanny, jak i wysokiego brodzika eliminujemy ryzyko poślizgnięcia się przez dziecko i wpadnięcia do wody. Po drugie, umożliwiamy dziecko samodzielne korzystanie z łazienki, a po trzecie dzięki sporej przestrzeni, jaką oferują nowoczesne prysznice ze ścianką walk-in udostępniamy dziecku również sporo wolnej przestrzeni do zabawy i nauki.

Kolorowe, antypoślizgowe maty puzzle, lampki na przyssawkach i inne edukacyjne zabawki do kąpieli sprawią, że dzieci będą korzystać z łazienki chętniej. Co więcej, wszystkie wspomniane powyżej elementy można swobodnie przestawiać, a kiedy dziecko z nich wyrośnie, można zastąpić je innymi dodatkami, dostosowanymi do wieku pociechy, bez kosztownych modernizacji.

Pamiętaj, że łazienka dla dziecka musi być nie tylko funkcjonalna, ale i przystosowana do jego potrzeb oraz wzrostu. Antypoślizgowe maty, stabilne, szerokie podesty i kabiny prysznicowe bez brodzka zadbają o bezpieczeństwo i sprawią, że Twoje dziecko szybko stanie się samodzielne.

pixel