Kiedy warto zastosować baterię termostatyczną?

2022-01-24
Kiedy warto zastosować baterię termostatyczną?

Baterie termostatyczne są coraz chętniej wybierane, głównie ze względu na swoje walory użytkowe, których nie uświadczymy w przypadku zwykłych baterii. Mowa tu oczywiście o termoregulacji temperatury i ciśnienia. Jeśli doskwierają nam częste zmiany tych wartości - woda raz to jest za zimna, raz za ciepła, raz leci szybciej, raz wolniej - warto pomyśleć o zakupie omawianej baterii. Powstaje jednak pytanie: kiedy warto zastosować baterię termostatyczną? Czy zawsze to dobry pomysł?

Kiedy prysznic przestaje być przyjemnością…

Może i prysznic nie jest tak przyjemny, jak długi, rozluźniający relaks podczas kąpieli w wannie, to i tak zapewnia miły odpoczynek po całym dniu, a rano pobudza do działania. Dzieje się oczywiście tak, gdy wszystko dobrze funkcjonuje. A z tym bywa różnie, co potwierdzą osoby borykające się z niestabilnym ciśnieniem wody. Co gorsza, jej dodatkowy pobór przez różne urządzenia (np. pralka, zmywarka) powoduje nagły spadek jej temperatury, co podczas brania prysznica może mocno irytować. Ale też bywa niebezpieczne, bo nagły spadek temperatury, a po chwili jej gwałtowny wzrost może być przyczyną bolesnych poparzeń skóry. Wybierając baterię termostatyczną, mamy pewność, że nic takiego się nie stanie. Ale to nie jedyny powód, dlaczego warto wybrać ten rodzaj baterii.

Jak działa bateria termostatyczna?

To specjalny rodzaj baterii o wbudowanym mechanizmie mieszania gorącej i zimnej wody, co sprawia, że szybko, od razu po otwarciu strumienia, uzyskamy pożądaną temperaturę. Wystarczy ustawić odpowiednią wartość, by mechanizm termostatyczny błyskawicznie, bo dosłownie w kilka sekund, ją ustawił, mieszając odpowiednie proporcje gorącej i zimnej wody. To jednocześnie zapewnia duże oszczędności, ponieważ nie ma konieczność, by na darmo wylewać wody, aż uzyska ona pożądaną temperaturę. Co równie ważne, bateria bez naszej ingerencji nie zmienia tej wartości, “zapamiętując” temperaturę, dzięki czemu podczas jej użytkowania mamy do niej dostęp. Można ją ustawiać w zakresie od 15 do 60 stopni Celsjusza (z dokładnością do 1 stopnia Celsjusza).

Kiedy stosować baterię termostatyczną? A kiedy lepiej wybrać inne rozwiązanie?

Warto ją stosować, gdy zależy nam na komforcie i niższych rachunkach za wodę. Można ją instalować w każdym miejscu: przy umywalce, na wannie i pod prysznicem. W każdym z tych miejsc możemy być pewni, że korzystanie z wody będzie przyjemne. W większości przypadków nie powinno być problemu, by ją bezproblemowo użytkować. Czasem jednak warto się zastanowić, czy nie lepiej postawić na zwykłą baterię podtynkową lub natynkową.

Ogromne znaczenie dla jej właściwego działania ma to, w jaki sposób przygotowywana i dostarczana jest ciepła woda. Jeśli jej źródłem jest sieć miejsca lub zasobnik pojemnościowy (może być elektryczny, ale i współpracujący z kotłem gazowym), nic nie stoi na przeszkodzie, by zainwestować w to rozwiązanie. Są jednak sytuacje, gdy lepiej z niej rezygnować, decydując się w zamian na zwykłą baterię podtynkową. Fachowcy są zdania, że nie warto w nią inwestować, gdy woda będzie podgrzewana przez gazowy lub elektryczny podgrzewacz przepływowy. Te same uwagi odnoszą się do kotła dwufunkcyjnego. Dlaczego? Głównie z tego powodu, że to dość nieekonomiczne rozwiązanie, ale i nieefektywne. Mianowicie, gdy odkręcamy kran, termostat chce jak najszybciej uzyskać nastawioną temperaturę, co wymusza pracę urządzenia grzewczego z maksymalną mocą. To sprawia, że nie działa on właściwie, dostarczając wodę o zbyt wysokiej temperaturze.

Kto powinien skorzystać z baterii termostatycznej?

Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, możemy zdecydować się na baterię termostatyczną, szczególnie że są modele każdego rodzaju: wannowe, prysznicowe, umywalkowe, bidetowe, a także przeznaczone do kuchni. Warto też wiedzieć, że mechanizm utrzymania stałej temperatury wody dostępny jest w bateriach każdego typu: podtynkowych, ściennych i stojących. Zdecydowanie najczęściej wybierana jest bateria prysznicowa z termostatem.

Jak się wydaje, wynika to z tego, że to właśnie podczas brania prysznica kwestia zmiany temperatury jest najbardziej znacząca. Dzieje się to szybko, dlatego dobrze, jak jest odpowiednio wyregulowana, co ogranicza nieprzyjemne doznania termiczne, jak również zapewnia oszczędność wody. Z racji na swoje doskonałe właściwości często wybierane są też baterie wannowe z termostatem, które gwarantują, że kąpiel będzie komfortowa i niezakłócona niespodziewanymi nieprzyjemnościami, a tak się może stać, gdy z kranu nagle zaczyna lecieć zbyt zimna woda. Dzięki termostatowi ustawimy pożądaną wartość, mając pewność, że nie będzie ona zbyt gorąca, ani zbyt zimna.

Biorąc pod uwagę wymienione w artykule kwestie, wybór baterii termostatycznej wydaje się sensownym rozwiązaniem. Poza nielicznymi wyjątkami praktycznie każdy może sobie pozwolić na jej zakup.

pixel