Kontrast we wnętrzach – jak zestawiać kolory i powierzchnie, aby stanowiły spójną całość?

2022-05-11
Kontrast we wnętrzach – jak zestawiać kolory i powierzchnie, aby stanowiły spójną całość?

Umiejętność łączenie barw jest cechą, którą bez wątpienia powinien wykazywać architekt wnętrz. Nie zawsze jednak konieczne jest jego zatrudnienie, jeśli sami mamy doskonałe wyczucie smaku i wiemy nieco na temat tego, jakie kolory ścian we wnętrzu sprawdzą się najlepiej. Przy wyborze warto pamiętać, że w pomieszczeniu zagości także szereg dodatków, które ożywią wnętrze i dodadzą mu charakteru. Dla uzyskanego efektu wizualnego znaczenie mają również dobierane faktury i materiały. Biorąc pod uwagę wszystko powyższe, można sprawić, że kolorystyka w mieszkaniu stworzy komfortowe warunki do relaksu, pracy, spotkań z przyjaciółki albo przygotowywania i spożywania posiłków.

Dobierając kolory, niezależnie od tego, czy aranżowanym pomieszczeniem jest kuchnia, łazienka, salon, czy sypialnia, nie należy zdawać się na czysty przypadek. Przy wyborze barw bardzo istotny jest nie tylko dobry gust, ale również znajomość zasad panujących w branży wnętrzarskiej, zwłaszcza jeśli chcemy uzyskać we wnętrzu przyjemny dla oka kontrast.

Podstawowe zasady, jak dobierać kolory we wnętrzu

Zestawienie kolorów w aranżacji wnętrz może się odbywać na zasadzie kontrastu albo podobieństw. Ostateczny wybór zależy od odczuć inwestora i jego samopoczucia w pomieszczeniach utrzymanych w rozmaitej stylistyce oraz kolorystyce. W podjęciu ostatecznej decyzji pomagają próbniki kolorów wzorcowych stosowane w przemyśle dla usystematyzowania opisów barw. To pozwala wybrać charakteryzujące się pożądaną barwą meble łazienkowe, blaty kuchenne, grzejniki, dodatki, a także tapety i farby ścienne.

Łącznie barw na zasadzie podobieństw pozwala uzyskać w pomieszczeniu harmonię. Kolory monochromatyczne o różnym nasyceniu skutkują otrzymaniem aranżacji spokojnej i jednolitej. Taki wystrój nie wszystkim jednak odpowiada. Do wnętrz można wprowadzić więcej dynamiki poprzez kontrast kolorów. Takie ożywianie wystroju to powszechnie stosowany zabieg, do którego wykorzystuje się zarówno kolorystykę ścian, jak i wprowadzanych dodatków: poduszek, zasłon, oświetlenia itd.

Poza tym warto pamiętać, że barwy mogą optycznie zmieniać przestrzeń (powiększać ją, zmniejszać, przybliżać ściany, obniżać sufit). Taka wiedza pozwala świadomie dobierać kolory i modyfikować dostępną przestrzeń za ich pomocą.

Co to jest color blocking i na jakiej zasadzie działa?

W umiejętnym łączeniu barw pomaga znajomość techniki znanej jako color blocking. Za jej prekursora uważa się malarza i pioniera neoplastycyzmu Pieta Mondriana. Jego charakterystyczny styl zrewolucjonizował sztukę początku XX w. Twórca w swoich dziełach stawiał na maksymalną prostotę, eksponując geometryczne kształty i kontrasty kolorów. Inspirująca twórczość Mondriana przeniesiona do aranżacji wnętrz wpisuje się w oczekiwania odbiorców ceniących minimalizm. Warto jednak dodać, że ta technika może wspierać również inne style wnętrzarskie, jak na przykład art deco.

Technika color blocking polega na doborze kolorów w oparciu o koło barw, czyli wizualne zobrazowanie widma światła białego. Jak łączyć kolory z koła barw? – To proste! Można to robić na trzy różne sposoby:

  • wybierając z niego kolory przeciwstawne, czyli umieszczone na kole naprzeciw siebie,
  • wybierając kolory sąsiadujące ze sobą,
  • stosując triadę barw, czyli trzy kolory rozmieszczone w równych od siebie odległościach.

Kolory przeciwstawne, czyli wyraziste kontrasty

Kolory przeciwstawne, często nazywane też dopełniającymi, po zmieszaniu ze sobą tworzą różne odcienie szarości. Jednak niezmieszane, ale zestawione obok siebie pozwalają na uzyskanie pięknych, wyrazistych kontrastów we wnętrzach. Czasem można zdecydować się na połączenie więcej niż dwóch barw, wykazując tutaj spore wyczucie i umiar. W doborze ilości barw nie można przesadzić, bo efekt może być odwrotny od zamierzonego. Zamiast barwnego, ale spójnego wizualnie i przyjemnego w odbiorze wnętrza można uzyskać efekt kiczu. Barwami przeciwstawnymi, które dobrze komponują się ze sobą, będzie na przykład kolor żółty i fiolet albo duet pomarańczy i granatu. Stosując color blocking i wybierając barwy dopełniające, należy pamiętać o przewadze jednego z tonów.

Nastrój się na kolor!

Przemyślane zestawienie kolorów wpłynie korzystnie nie tylko na wygląd wnętrza, ale również na jego funkcjonalność oraz nastrój użytkowników. Przy wyborze barw należy wziąć pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia oraz preferencje osób, które będą z niego korzystać. Jeśli jest to wnętrze służące do odpoczynku, warto wybierać barwy, które pomagają się wyciszyć i zrelaksować. I tak na przykład w sypialni świetnie sprawdza się kolor niebieski, który pomaga zapaść w spokojny sen. Zastosowany w nadmiarze może jednak wywoływać depresyjny nastrój. Dlatego konieczne należy równoważyć go inną barwą albo stosować w dodatkach. Z kolei w pomieszczeniu przeznaczonym do pracy albo nauki doskonale sprawdza się kolor żółty, który pobudza kreatywne myślenie, a w jadalni kolor pomarańczowy, który zgodnie z tym, co mówi psychologia barw, pobudza trawienie.

Wyraziste barwy mogą istotnie wpływać na nasze samopoczucie oraz predyspozycje do wykonywania określonych czynności. Wprowadzone w nadmiarze nie zawsze jednak oddziałują korzystnie. Dlatego warto równoważyć je innymi, tworzącymi razem efektowną całość kolorami. Kontrast we wnętrzach pożądany może być tam, gdzie zależy nam na ożywieniu aranżacji albo wprowadzeniu mocnego akcentu. Posługując się nim umiejętnie, można tworzyć przestrzeń niebanalną, przyciągającą uwagę, zapewniającą pożądane wrażenia estetyczne.

pixel