Łazienka dostosowana dla osoby niepełnosprawnej - jak ją zaaranżować?

2022-08-01
Łazienka dostosowana dla osoby niepełnosprawnej - jak ją zaaranżować?

Podczas projektowania łazienki dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, nie ma mowy o przypadkowym metrażu, czy rozmieszczeniu elementów ułatwiających samodzielne korzystanie z niej. Absolutnym wymogiem jest zadbanie o maksymalne bezpieczeństwo, wygodę i funkcjonalność. Sprawdź jakimi parametrami powinna charakteryzować się łazienka dla niepełnosprawnych i zadbaj o to, by czuli się w niej swobodnie i komfortowo!

Łazienka dla niepełnosprawnych - jak ją zaaranżować?

Projekt łazienki dla niepełnosprawnych warto zacząć od podstaw. Jednym z najważniejszych parametrów jest oczywiście odpowiednia wielkość, warunkująca swobodne poruszanie się, zwłaszcza w przypadku osób korzystających z wózków inwalidzkich. Zakładając, że plan łazienki ma uwzględniać tylko podstawowe elementy jak miska WC, umywalka i prysznic, nie powinna być mniejsza niż 5-6 m2.

Jeśli jednak z łazienki mają korzystać w szczególności osoby starsze, z pewnymi ograniczeniami ruchowymi, konieczne jest zadbanie o to, by nie miała ona więcej niż 10 m2. Dlaczego? Przy mniejszym metrażu istnieje znacznie mniejsze prawdopodobieństwo upadku niż w dużych minimalistycznych łazienkach. Przy omdleniu osoba starsza będzie miała szansę złapać się takich elementów jak ramiona do wanny, WC, czy nawet blatu lub umywalki.

Łazienka dla niepełnosprawnych powinna zostać zaprojektowana w taki sposób by była nie tylko bezpieczna i ergonomiczna, ale również by pozwalała osobie niepełnosprawnej wykonywać wszystkie, lub zdecydowaną większość codziennych czynności higienicznych samodzielnie. W praktyce oznacza to, że:

  • łazienka dostosowana dla osób na wózku lub osób z innymi niepełnosprawnościami nie powinna mieć żadnych progów, stopni i podwyższeń,
  • drzwi do łazienki powinny mieć odpowiednią szerokość, dostosowaną do wózków inwalidzkich,
  • wielkość łazienki, a także rozmieszczenie poszczególnych elementów wewnątrz powinno uwzględniać szerokość wózków inwalidzkich - ok. 1,2 metra długości i 50 cm wysokości siedziska w przypadku starszych modeli i ok. 1 metr długości i 46 cm wysokości siedziska w przypadku nowszych,
  • właściwie dobrana pod względem rozmiaru ceramika sanitarna to nie tylko taka, która wyróżnia się odpowiednią wielkością, ale również taka, która została zamontowana na właściwej wysokości. W przypadku miski WC wysokość powinna być równa wysokości siedziska w wózkach inwalidzkich,
  • łazienka powinna być wzbogacona o ułatwiające samodzielne korzystanie z niej uchwyty pomocnicze,
  • aby zminimalizować ryzyko potknięcia się czy upadku, najlepszym rozwiązaniem w nowoczesnych łazienkach będą nie, klasyczne brodziki prysznicowe, a ścianki walk-in, których wysokość jest taka sama jak podłogi i nie ograniczają jej progi, ani stopnie.

Catido SL3 Ramię ścienne PVD Shiny Rose Gold

Armatura i ceramika dostosowana dla osoby niepełnosprawnej

Szeroka i zapewniająca pełną swobodę ruchów kabina prysznicowa, czy wygodna pozwalająca na chwilę relaksu wanna? Aranżacja łazienki dla osób na wózku może uwzględniać oba warianty, konieczne jest jednak zadbanie o właściwie zabezpieczenia i zgodne z ogólnie przyjętymi wymogami parametry.

Łazienka z wanną

Przede wszystkim musisz pamiętać, że nie każda wanna będzie właściwym wyborem dla osoby niepełnosprawnej. Musi mieć ona co najmniej 150 cm długości, od 70 do 80 cm, szerokości oraz ok. 40 cm głębokości. Ponadto, wanna powinna być dodatkowo zabezpieczona, w czym pomogą:

  • mata antypoślizgowa,
  • poręcze ułatwiające wchodzenie i wychodzenie,
  • słuchawki prysznicowe o długości minimalnej 150 cm.

Łazienka z prysznicem

Łazienka dla niepełnosprawnych uwzględnia również montaż takich elementów jak brodziki prysznicowe, jednak pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim należy pamiętać, że wielkość kabiny nie powinna być mniejsza niż 90 cm na 90 cm. Doskonałym rozwiązaniem będą również nowoczesne ścianki walk-in, które całkowicie pozbawione są klasycznego brodzika i znajdują się na dokładnie takiej samej wysokości jak co podłoga. Łazienka dla osób niepełnosprawnych z prysznicem powinna uwzględniać również:

  • dodatkowe krzesełko na wysokości zbliżonej do siedziska wózka inwalidzkiego lub brodzik z siedziskiem,
  • poręcze zamontowane na zewnątrz lub wewnątrz kabiny prysznicowej w zależności od wybranego modelu.

Catido Vidi Low Brodzik struktura kamienia niski 2,6 cm biały dowolny wymiar

Dopasuj łazienkę do określonych potrzeb

Podstawą każdej łazienki, z której mają korzystać osoby niepełnosprawne, jest zadbanie o odpowiednią przestrzeń do samodzielnego poruszania się, również na wózku inwalidzkim. Łazienka powinna mieć zatem powierzchnię ok. 5 m2, a szerokość drzwi ok. 1 metra.

Z kolei wymogi dotyczące sanitariatów zakładają:

  • wysokość miski WC na poziomie 40-45 cm,
  • wysokość umywalki na poziomie 85 cm,
  • poręcze i uchwyty na wysokości pomiędzy 80-85 cm.

Należy również pamiętać, że właściwie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych łazienka ma poręcze nie w jednym, nie w dwóch, a w aż 3 miejscach - przy misce WC, umywalce i kabinie prysznicowej lub wannie.

Catido Venice 5-0 Slim Rimless deska Soft Close

Komfort i bezpieczeństwo osoby niepełnosprawnej są najważniejsze, dlatego projektując łazienkę, musimy zadbać o to, by było nie tylko odpowiedniej wielkości, ale również by znajdowały się w niej takie elementy jak wygodne poręcze, ułatwiające samodzielne korzystanie z niej.

pixel