Łazienka w czarnej kolorystyce. Czy warto?

2020-05-09
Łazienka w czarnej kolorystyce. Czy warto?
W łazienkach zdecydowanie częściej przeważają białe odcienie, lecz coraz więcej osób decyduje się na inne rozwiązanie - czarną kolorystykę. Czy warto?

Czarna łazienka - tak czy nie?

Nie ulega wątpliwości, że czerń to dość uniwersalny kolor. Mimo że kojarzy się z nocą i ze smutnymi wydarzeniami to jednocześnie uchodzi za elegancką przeciwwagę bieli. Nikogo nie dziwią meble w tej kolorystyce czy różne elementy, które mamy w domu (na przykład ramy obrazów, sprzęt AGD itp.), ale najczęściej nie mają one roli dominującej, tym bardziej w łazience. 

Czarny kolor w łazience sprawdza się w wielu odmiennych stylizacjach, jakie nie mają ze sobą wiele wspólnego. Wielbiciele minimalizmu pokochają ten odcień, zwłaszcza gdy występuje w postaci łupka, dzięki któremu można stworzy duże matowe płaszczyzny bez ozdób. Fani glamour cenią go za to, jak świetnie prezentuje się połączenie czarnych błyszczących płytek z bielą, ale i kolorowymi dodatkami. Tak samo zresztą komponuje się on z geometrycznymi wzorami. Kolor ten wspaniale wygląda we wnętrzach urządzonych w pełnym przepychu, “na bogato”, szczególnie w połączeniu czerni ze złotem. 

Co na ścianę i podłogę?

Kluczem do urządzenia pięknej, stylowej łazienki w czarnej kolorystyce, jest dobranie właściwych elementów i odpowiednie ich umieszczenie w przestrzeni. Jednym z ważniejszych materiałów, w jaki warto zainwestować, są czarne płytki gresowe lub ceramiczne, zwłaszcza że łatwo je kupić w każdym formacie. Są więc i malutkie cegiełki, i wielkoformatowe płyty. Lepiej postawić na błyszczące płytki, które ładnie odbijają światło, dzięki czemu rozświetlą wnętrze. Z matową fakturą (zwłaszcza taką imitującą naturalny kamień) może być problematycznie, gdyż, zamiast odbijać, pochłaniają światło, a jednocześnie są bardziej wymagające, jeśli chodzi o utrzymanie ich w czystości. Ewentualnie pokryjmy nimi ściany, ale w miejscu, które nie będzie narażone na zabrudzenia (np. z dala od chlapiącego mydła). 

Bardzo elegancko prezentuje się błyszczący slab czarnego granitu, zwłaszcza pod postacią dużej płyty bez podziałów. Dodaje on łazience głębi. Niedawno też pojawiły się na rynku wytrzymałe spieki kwarcowe. Dostępne są w bogatej kolorystyce, powstają z naturalnych materiałów (skały granitowe, iły łupkowe, pigmenty ceramiczne). Oferowane są w wielkoformatowych płytach, najczęściej w bardzo dużych wymiarach - 100x300 cm. 

Czarne baterie łazienkowe - jakie wybrać?

Oczywiście, czarna kolorystyka łazienki nie oznacza, że całe pomieszczenie ma tak wyglądać, gdyż jak w każdym wnętrzu potrzebne są kontrasty. Chodzi głównie o to, by nie przeładować pomieszczenia jednolitym odcieniem. Czerń, co prawda, ma dominować, ale powinna zostać urozmaicona przez inne elementy w jaśniejszych odcieniach. Rewelacyjnym rozwiązaniem, które warto zastosować w takiej łazience, jest zestawienie czarnej baterii umywalkowej z białą umywalką. Oba te elementy stworzą wręcz duet idealny. To samo powiemy o bardzo modnej ostatnimi czasy - świetnie wyglądającej i maksymalnie funkcjonalnie - baterii prysznicowej podtynkowej. Taki zestaw prysznicowy czarny świetnie komponuje się z jaśniejszymi kafelkami.

O czym dodatkowo pamiętać?

Ciekawym rozwiązaniem stosowanym dość często w kuchni, ale pasującym również do łazienki, jest czarne szkło, tzw. lacobel. Ten materiał świetnie prezentuje się na ścianach łazienek, lecz jest dość trudny w utrzymaniu czystości, nawet jak umieścimy go z daleka od źródła wody, ponieważ na tej czarnej tafli łatwo osiada kurz. W łazienkach, w których dominuje czarna kolorystyka, powinniśmy zatroszczyć się o dobór odpowiedniego oświetlenia. Im więcej punktów świetlnych, tym lepiej, gdyż ciemne płaszczyzny nie będą w stanie pochłonąć całego światła. 

Łazienka w czarnej kolorystyce jest na pewno warta uwagi, szczególnie jak marzymy o eleganckim, oryginalnym pomieszczeniu.
pixel