Łazienka w stylu modern classic. Co powinno się w niej znaleźć?

2019-02-07
Łazienka w stylu modern classic. Co powinno się w niej znaleźć?

Urządzamy wnętrza w stylu podkreślającym naszą osobowość i podejście do rzeczywistości. Nie inaczej jest z łazienką, która obok sypialni jest najbardziej intymnym miejscem w domu. Wiele osób decyduje się na minimalistyczny wystrój połączony z pełną funkcjonalności i ponadczasową klasyką. Reprezentantem tego aranżacyjnego nurtu jest styl modern classic. Jak odnajdzie się w naszej łazience?

Czym się charakteryzuje styl modern classic?

Nazwa modern classic nie jest przypadkowa, wyraża dokładnie to, czym charakteryzuje się omawiana estetyka. Choć nie ma polskiego odpowiednika, to łatwo ją rozszyfrować, bo modern to z angielskiego nowoczesny, a classic — oczywiście klasyczny. To więc połączenie ognia z wodą, przeciwieństw. Czy taki odważny zabieg, gdzie spotykają się ze sobą dwa światy, może się udać?

Jak się okazuje, to tylko pozornie sprzeczności. Z jednej strony mamy najwspanialsze praktyki klasycznego stylu, gdzie dominuje symetryczna zasada porządku, równoważąca wszystkie elementy, a z drugiej — najnowsze, funkcjonalne rozwiązania, coraz częściej spotykane w łazienkach. Zauroczeni klasyką nie muszą z niej rezygnować, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby została wzbogacona energią zmian, swobodą łączenia, ale i otwierania przestrzeni na ciekawe rozwiązania.

Ideałem do stworzenia łazienki w stylu modern classic są pomieszczenia adaptowane. To w nich powstają najciekawsze aranżacje. Czasem wystarczą drobne elementy, aby nowoczesna klasyka wybrzmiał z całą mocą. Mogą to być takie detale jak sztukateria, drewniana podłoga, wysoki sufit czy nawet masywne drzwi z ozdobnymi, połyskującymi szlachetnym złotem lub srebrem, klamkami. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić do swojego mieszkania powiew modern classic drobnymi krokami. Szczególnie, że łatwo znaleźć wyposażenie, które pomoże nam urzeczywistnić tę trudną, ale jakże wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju aranżacyjną sztukę.

Jak wybrać wyposażenie w stylu modern classic do łazienki?

Przystępując do urządzania łazienki w stylu modern classic, musimy pamiętać o zachowaniu równowagi pomiędzy klasycznymi i nowoczesnymi ozdobnikami. Najważniejszy jest złoty środek, czyli rozsądne wyważenie akcentów. Zbytnio w oczy nie powinna rzucać się nachalna klasyczna stylizacja, ale i maksymalne przeładowanie nowoczesnymi elementami. Klasyka powinna być podkreślona akcentami, które wprowadzają odpowiedni nastrój i przenoszą nas myślami do wcześniejszych epok, nowoczesność natomiast to funkcjonalne rozwiązania, ale nie przysłaniające tego, co najważniejsze — spójnego efektu.

Musimy więc zatroszczyć się o elegancki pokój łazienkowy, który jednocześnie będzie w stu procentach funkcjonalny. Taki efekt można osiągnąć na wiele sposobów, zaczynając od wyboru mebli łazienkowych — z wyglądu klasycznych, ale pojemnych i wygodnych w codziennym korzystaniu. Taka może być zarówno półka łazienkowa narożna, szafka podumywalkowa, jak i zawieszona na ścianie. To samo powiemy o prysznicu lub wannie, a w zależności od tego, na co się zdecydujemy, warto zatroszczyć się o każdy element, taki jak zestaw prysznicowy podtynkowy, bateria podtynkowa czy brodzik łazienkowy. Najczęściej właściciele mieszkań wybierają do łazienki wanny wolnostojące zamiast prysznica, bo bardziej pasuje do wnętrz stylizowanych na klasyczne z nutą nowoczesności.

Jeśli i my na nią postawimy, to warto dobrać do niej pasujące akcesoria łazienkowe, na przykład Stella i designerskie grzejniki. Styl modern classic w łazience możemy podkreślić za pomocą dużych luster z posrebrzanymi bądź pozłacanymi obramowaniami, niekonwencjonalnymi lampami, obrazami, grafikami i elementami wyposażenia wnętrz, których raczej spodziewalibyśmy się w innych pomieszczeniach, jak lustrzana toaletka kosmetyczna, najlepiej usytuowana pod oknem.

Dla kogo styl modern classic?

Styl modern classic jest poniekąd dla wszystkich — uniwersalny, bo skupia w sobie to, co większość z nas lubi, czyli piękno, wygodę i funkcjonalność. Z drugiej strony, aby ten styl mógł z całą mocą pokazać swoje wyjątkowe oblicze, potrzebuje do tego odpowiednich warunków. Wspominaliśmy już, że najlepszym terenem są dla niego miejsca, w których zachowały się klasyczne — większe lub mniejsze — elementy, jednak tak samo ważny jest rozmiar pomieszczenia.

Łatwiej o taką aranżację w dużych wnętrzach, w których znajduje się okno, a jeszcze lepiej, gdy połączone są z sypialniami. Dlatego to rozwiązanie przede wszystkim dla właścicieli domków jednorodzinnych, gdzie o wiele łatwiej stworzyć takie warunki, bądź poniemieckich kamienic z wysokimi sufitami i sporym metrażem. Z pewnością w małej osiedlowej łazience trudno będzie osiągnąć efekt modern classic.

Zawsze jednak warto spróbować, bo liczy się pomysłowość oraz inwencja. Szczególnie że asortyment łazienkowy dostępny w sklepach jest przebogaty, więc można stworzyć swoją autorską wariację na temat estetyki modern classic, wykorzystujące do tego celu eleganckie meble, lustra, ciekawe dodatki oraz funkcjonalną, wygodną w obsłudze i stylową armaturę jak deszczownice prysznicowe, kabiny prysznicowe nawannowe czy umywalki podwieszane. To się może udać!

pixel