Łazienka z bidetem czy bez?

2020-12-11
Łazienka z bidetem czy bez?

Bidet - niby każdy go zna, ale rzadko jest używany w łazience. Powstaje więc pytanie: dlaczego? Z czego to wynika? Czy to zbędny luksus, a jego znaczenie jest marginalne, czy może warto w niego zainwestować? Łazienka z bidetem czy bez? Przyjrzyjmy się tym zagadnieniom. 

Bidet - co to takiego?

Nim przejdziemy do odpowiedzi na zawarte we wstępie pytania, wyjaśnijmy, czym jest bidet i do czego służy. To urządzenie sanitarne, dzięki któremu możliwe jest komfortowe podmywanie się. Wizualnie przypominają umywalkę lub klasyczną miskę WC. Jego budowa pozwala na swobodną higienę okolic krocza w pozycji siedzącej, co najważniejsze - bez potrzeby całkowitego rozbierania się. Oferta rynkowa zapewnia dostęp do bidetów wiszących, stojących, z rączką natrysku, ale też automatyczne deski myjące.

Bidet - dla kogo?Mimo że nie jest to duży sanitariat, to oczywiście potrzeba na niego trochę miejsca, więc zalecany jest do większych łazienek. Nie muszą być bardzo przestronne, lecz na małym metrażu, gdzie walczy się o każdy skrawek powierzchni, po prostu ciężko zmieścić kolejne łazienkowe akcesorium. 

To urządzenie praktycznie dla każdego, bo - jak już napisaliśmy - umożliwia wygodne podmycie się po skorzystaniu z toalety, ale sprawdza się szczególnie w niektórych sytuacjach, gdzie jest wręcz wskazane. Tak jest w przypadku osób ograniczonych ruchowo (seniorzy, kobiety ciężarne itp.). To samo powiemy o osobach z nawracającymi, uciążliwymi infekcjami okolic intymnych. Tutaj troska o higienę w tych miejscach jest najwyższym priorytetem. 

Bidet - czy warto?

Wiele osób - nawet tych, które mają do dyspozycji dużą łazienkę - uważa, że bidet WC to zbędny luksus, rzecz niepotrzebna, z której i tak rzadko się korzysta. Być może wynika to z tego, że stanowi on dodatkowe wyposażenie pomieszczenia, a początkowo używali ich tylko arystokraci i królowie. Dziś oczywiście już tak nie jest - bidet nie jest przeznaczony tylko dla wybranych, a coraz więcej osób przy urządzaniu łazienki bierze ten sanitariat pod uwagę. 

Zdecydowanie warto, bo bardzo łatwo można zatroszczyć się o higienę, odświeżyć nawet kilkakrotnie w ciągu dnia. To szczególnie dobre rozwiązanie dla osób dysponujących dużą łazienką, gdyż montując go, musimy uwzględnić odpowiednią ilość miejsca - po około 30 cm z obu stron. Zapewni to wymaganą przestrzeń na nogi. Nie stoją jednak na straconej pozycji osoby posiadający małą łazienkę, dla nich przeznaczono inne rozwiązanie - WC z bidetem. To elementy ceramiki sanitarnej łączący dwie funkcje - zwykłego WC i bidetu. Mimo swojej funkcjonalności, nie zajmuje tyle miejsca, ile trzeba przeznaczyć w przypadku dwóch osobnych sanitariatów. 

Bidet stojący czy wiszący?

Bidet WC może występować w wersji stojącej i wiszącej. Te pierwsze montuje się bezpośrednio na podłodze, co oznacza, że muszą być trochę wyższe niż modele wiszące. Wszystko po to, by odpowiednia wysokość zapewniała komfort podczas korzystania z nich. Bidety wiszące oczywiście montowane są zupełnie inaczej - na ścianie, najczęściej na wysokości około 30 cm nad podłogą. To właśnie ten typ bidetów jest obecnie najpopularniejszy, co nie dziwi, bo zwyciężają tu kwestie praktyczne - montaż modelu wiszącego jest łatwiejszy. Zagwarantowana jest też większa wygoda podczas podmywania. 

Nim jednak zdecydujemy się na typ stojący lub wiszący, weźmy pod uwagę też inne kwestie. Przede wszystkim to, na jaki styl aranżacyjny się zdecydowaliśmy. To dość ważne, bo bidety stojące pasują bardziej do wnętrz urządzonych klasycznie lub w klimacie retro. Sprawdzają się też bardziej w większych łazienkach, bo mimo że zajmują więcej miejsca, to w sporej rozmiarów przestrzeni tak tego nie widać. 

Z drugiej strony bidety wiszące zapewniają większe możliwości aranżacyjne. Wspaniale prezentują się we wnętrzach nowoczesnych, zwłaszcza w stylu skandynawskim i industrialnym. Podłoga pod bidetem pozostaje odkryta, co optycznie powiększa pomieszczenie, ale też łatwiej utrzymać czystość w jego okolicach. 

Montaż bidetu - o czym pamiętać?

Jego montaż nie powinien sprawić trudności. Wygląda to tak samo jak w przypadku misek ustępowych. Modele stojące mocuje się za pomocą śrub, a do wiszących bidetów potrzeba stelaży, który przytwierdza się do ściany. Zakrywa się go płytami gipsowo-kartonowymi. 

Najważniejsze to jednak, by zachować właściwe odległości - nie tylko od sedesu, ale również od innych sanitariatów łazienkowych. Odległość od miski WC powinna wynosić około 30 cm. Taki sam dystans obowiązuje w przypadku innych sanitariatów, na przykład umywalki. Istotna jest też odległość przed bidetem - należy pozostawić tu minimum 60 cm wolnego miejsca. 

Równie istotna jest wysokość, na jakiej ma być zamontowany bidet. Od niej w głównej mierze zależy, czy korzystanie z tego sanitariatu będzie komfortowe. Zasada jest taka, aby montować go na tej samej wysokości, co miskę ustępową, czyli około 40 cm od podłogi. Oczywiście trochę inaczej to wygląda, gdy z bidetu WC mają korzystać osoby niepełnosprawne. W tym przypadku optymalna wysokość wynosi od 45 do 50 cm.

Zdecydowanie warto zainwestować w bidet, nawet jak nasza łazienka nie jest zbyt duża. W takim przypadku sprawdza się rozwiązanie 2 w 1, czyli połączenie WC z bidetem.

pixel