Luksus w łazience z wanną wolnostojącą. 5 powodów, dla których warto ją kupić!

2021-02-16
Luksus w łazience z wanną wolnostojącą. 5 powodów, dla których warto ją kupić!

Chociaż wiele osób decyduje się na kabinę prysznicową, to popularność wanien wcale nie słabnie, zwłaszcza w większych łazienkach. Jeśli nasze pomieszczenie ma dość duży metraż, warto o niej pomyśleć, wybierając model wolnostojący. Dlaczego to dobra opcja? Poznajmy najważniejsze powody!

Odwieczne pytanie: wanna czy kabina prysznicowa?

Urządzając łazienkę, musimy pamiętać, by dobrać do niej kilka niezbędnych elementów, szczególnie wannę bądź kabinę prysznicową. Można oczywiście je połączyć, korzystając na przykład z parawanu nawannowego, lecz w większości przypadków wybór pada na jedno z tych urządzeń sanitarnych.

Dość często kupowane są kabiny prysznicowe, gdyż świetnie sprawdzają się w wielu łazienkach, zwłaszcza niedużych o wielkości 3-4 m2. Taki metraż spotykany jest najczęściej w łazienkach znajdujących się w blokach mieszkalnych. W domu jednorodzinnym można sobie pozwolić na więcej, co sprawia, że niektórzy decydują się na kupno wanny. Tutaj jednak też mamy spore pole do popisu, bo możemy zainwestować w wanny prostokątne, asymetryczne czy wolnostojące. W poniższym artykule przedstawimy, dlaczego warto zdecydować się na ostatni z wymienionych modeli. Czym się charakteryzuje ta wanna? Co przemawia za jej kupnem?

Charakterystyka wanien wolnostojących

Wanny wolnostojące mają bardzo ważne znaczenie w układzie łazienki, gdyż stanowią jej centralny punkt. Jest wyrazisty, więc wybrany model powinien cechować się wysokim poziomem estetycznym. Mogą być wykonane z różnych materiałów, nie tylko miedzi, ale też z surowców naturalnych jak kamień czy drewno. Świetnie prezentują się zwłaszcza wanny wolnostojące na stylizowanych nogach, lecz nie zapominajmy, że im bardziej wyszukana forma, tym cena za to urządzenie sanitarne wzrasta. Warto też mieć na uwadze, że do takiej wanny nie dopasujemy modnej aktualnie baterii podtynkowej, więc trzeba zainwestować w przeważnie droższe stojące baterie podłogowe.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wanna wolnostojąca to idealne rozwiązanie do dużej, przestronnej łazienki. Nie tylko nie przytłacza jej swoim rozmiarem, ale też sprawia, że w takim pomieszczeniu sanitariat prezentuje się zdecydowanie lepiej, bo jest odpowiednio wyeksponowany.

Dlaczego warto kupić wannę wolnostojącą? Oto 5 powodów

Biorąc pod uwagę to, co wymieniliśmy powyżej, widzimy, że wanna wolnostojąca mocno się różni od modeli przeznaczonych do zabudowy. Tę drugą umieszcza się jej przy ścianie, dopasowując do niej baterię podtynkową, wolnostojąca zaś jest eksponowana na samym środku pomieszczenia, dlatego też musi prezentować się wyjątkowo stylowo. I tu właśnie przechodzimy do pierwszej zalety - estetyki.

  • Piękny wygląd

Względy estetyczne są tu nieocenione, gdyż łazienka za sprawą wanny wolnostojącej przemienia się w salon kąpielowy rodem ze spa. Dominuje w pomieszczeniu, stając się głównym motywem przewodnim, do jakiego dopasowujemy inne elementy wyposażenia. Jeśli urządzamy łazienkę w stylu retro i glamour, warto postawić na wannę wolnostojącą. Zresztą sprawdzi się ona idealnie także w innym pomieszczeniach - nowoczesnych i rustykalnych.

  • Łatwość montażu

Kolejną zaletą wanny wolnostojącej jest to, że możemy ją praktycznie zamontować w dowolnym miejscu. Wiadomo, że przy dużym metrażu najlepiej zdecydować się na centralne ustawienie, ale zawsze możemy postąpić inaczej, zależnie od tego, jaką mamy wizję. Bez wątpienia musimy wziąć pod uwagę różne czynniki, jak na przykład położenie przyłączy wody, lecz nie są to ograniczenia, które mogą mocno pokrzyżować nam plany. Niezależnie od tego, jaką baterię wybierzemy - stojącą czy ścienną - możemy ustawić wannę na środku, pod ścianą, bądź manipulować jej położeniem, zmieniając długość odpływu.

  • Bardzo duży wybór

Wanny wolnostojące dostępne są w wielu kształtach. Choć najpopularniejsze są modele prostokątne, to inne - trójkątne lub pięciokątne o jednym zaokrąglonym boku - również cieszą się sporym zainteresowaniem. Ale to nie wszystko, bo wanny wolnostojące charakteryzują się też tym, że mogą być symetryczne lub asymetryczne.

  • Do różnych stylów

Wannę wolnostojącą bez problemu dopasujemy do łazienek urządzonych w różnym stylu, głównie dlatego, że producenci oferują szeroki wachlarz sanitariatów przeznaczonych do wnętrz bardziej klasycznych (szczególnie wanny na fantazyjnych nóżkach), ale też nowoczesnych i minimalistycznych. Nie musimy więc się obawiać, że styl naszej łazienki uniemożliwi kupno takiego modelu wanny.

  • Wytrzymałe i długowieczne

Co równie ważne, wanny wolnostojące, zwłaszcza od najlepszych producentów, cechują się jakością wykonania, co zapewnia, że zachwycają nie tylko wyglądem, ale również swoją trwałością. Nawet po dłuższym czasie prezentują się tak samo dobrze. Oczywiście, żeby tak było, powinniśmy należycie o nie dbać, czyszcząc je przeznaczonymi do tego celu preparatami.

Wanny wolnostojące zasługują na zainteresowanie, zwłaszcza dla osób posiadających duże bądź średniej wielkości łazienki. Mają wiele zalet - są nie tylko łatwe w montażu, ale zachwycają trwałością i estetycznym wykończeniem.

pixel