Mała łazienka - duży problem? Nasze wskazówki

2020-02-13
Mała łazienka - duży problem? Nasze wskazówki
Nie możemy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ot tak, powiększyć sobie łazienki. Co oczywiście nie oznacza, że stoimy w tej kwestii na straconej pozycji. Za sprawą kilku prostych rozwiązań jesteśmy w stanie odmienić nawet najmniejszą łazienkę. Oto nasze wskazówki!

Jeśli twierdzimy, że mała łazienka nie ma szans, aby być jednocześnie ładna i funkcjonalna, to jesteśmy w błędzie. To brzydkie kaczątko może stać się pięknym łabędziem, przynajmniej optycznie, bo przesuwanie ścian oczywiście nie wchodzi w rachubę. Bazując na tym, co jest, możemy znaleźć drobne przewagi nad pozornie martwą, niemożliwą do zmiany, materią. Zobaczmy, w jak wielu miejscach jesteśmy w stanie postawić na swoim!

Ważne parametry

W każdej łazience musi się znaleźć miejsce na niezbędne elementy: wannę (lub prysznic), umywalkę i WC. Żeby pomieszczenie było funkcjonalne, przed każdym z nich musi znajdować się przestrzeń manewrowa, czyli miejsce na swobodne poruszanie się. Oto minimalne wymiary gwarantujące komfortowe korzystanie z łazienki:
  • Pas wolnej przestrzeni przed umywalką powinien mieć szerokość minimum 70 cm, a przed wanną i brodzikiem - 75 cm. Na miskę ustępową trzeba przeznaczyć trochę więcej - 75x80 cm. Minimalna odległość pomiędzy poszczególnymi sprzętami powinna wynosić od 15 do 20 cm. 

Wanna czy prysznic?

Większość osób decyduje się na prysznic zamiast wanny, który zajmuje mniej miejsca. Jeśli i my tak wybierzemy, najlepiej zdecydować się na model z przezroczystymi drzwiami i ściankami, co daje wrażenie przestrzeni. Co do kształtu kabiny, wszystko zależy od naszego gustu, ale najkorzystniej zainwestować w model owalny, który nie przytłacza małej przestrzeni, nadając mu lekkości i wdzięku. 

Wanna
w niedużej łazience może jawić się niczym bezsensowna fanaberia. Wcale tak nie musi być pod warunkiem, że postawimy na wannę asymetryczną. Nie zajmuje tak dużo miejsca, jak klasyczny model prostokątny, a jednocześnie nie wpływa na optyczne zmniejszenie wnętrza.

Niezależnie od tego, co ostatecznie wybierzemy, pamiętajmy, by zainwestować w 
baterie podtynkowe zamiast natynkowych. Dzięki temu, że praktycznie cała instalacja schowana jest w ścianie, prezentują się bardziej estetycznie, jak i nie zabierają miejsca.

Mała łazienka - duży porządek

W małej łazience potrzeba naprawdę niewiele, by zacząć na nią narzekać. Wystarczy lekki bałagan, na przykład jakaś rzecz odłożona nie na swoje miejsce czy ubranie rzucone na ziemię, aby poczuć się niekomfortowo. Pamiętajmy więc, żeby przy projektowaniu takiego wnętrza zawsze zwracać uwagę na rozmieszczenie i dostęp do półek, wieszaków i szafek. Powinny one być łatwo dostępne. Każdy kąt może się przydać - dobrym pomysłem są na przykład półki w narożnikach, schowki nad wanną czy pawlacz pod drzwiami. Funkcjonalnym rozwiązaniem są drabinkowe grzejniki łazienkowe, których kształt przystosowany jest do wieszania i suszenia ręczników. 

Kolory i kształty mają wielkie znaczenie

Użyte do wykończenia materiały mają ogromne znaczenie, zarówno kolor, kształt, jak i faktura na ścianach oraz podłogach. To samo powiemy o usytuowaniu luster i dobraniu oświetlenia. Co najważniejsze - do małych łazienek zawsze stosujmy jasne kolory. Niewskazane, by znalazły się w takich pomieszczeniach ciemne barwy, ale też duże płytki i zbyt wielka ilość ozdób. Idealnie nadają się płytki średniej wielkości w jasnych odcieniach, a jeśli zdobimy, to starajmy się to robić dyskretnie. 

Jakie kolory najbardziej powiększają wnętrze? Szczególnie te, które kojarzą się z wodą i powietrzem, a więc odcienie błękitów, niebieskawe fiolety i zielenie. Pamiętajmy również o lustrach, gdyż ustawione w odpowiednich miejscach dodadzą nawet najmniejszej łazience głębi oraz przestrzeni. Dobrą praktyką jest ustawienie dwóch dużych luster naprzeciw siebie.

Kilka sprawdzonych technik, a nasza mała łazienka zyska na jakości, powiększając optycznie swoje rozmiary i stając się przyjemniejszym miejscem. 

pixel