Montaż wanny – jak uniknąć najczęstszych błędów?

2019-12-02
Montaż wanny – jak uniknąć najczęstszych błędów?

Mimo ogromnej popularności kabin prysznicowych, w dalszym ciągu wiele osób decyduje się na wannę. Jeśli i my wolimy długie, relaksujące kąpiele zamiast szybkiego prysznica, powinniśmy wiedzieć, jak ją zamontować. Okazuje się bowiem, że wiele osób popełnia liczne błędy podczas montażu. Jak uniknąć najczęstszych z nich?

Wanna to jeden z ważniejszych elementów łazienkowej układanki, stanowiąc jej centralny punkt. Żeby jednak korzystanie z niej stało się rzeczywiście bezproblemowe i przyjemne, powinna być ona odpowiednio zamontowana. O czym więc pamiętać?

Przed montażem wanny - ogólne informacje

Przede wszystkim, montaż wanny (ale też kabiny prysznicowej) zaczyna się już od wyboru odpowiedniego modelu, czyli takiego, który spełni nasze oczekiwania, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Koniecznie musi pasować do specyfiki pomieszczenia, lecz biorąc pod uwagę to, jak wielki mamy wybór - dostępne są różne modele: prostokątne, narożne, do zabudowy, wolnostojące - nie powinno być problemu, by wybrać idealny rodzaj wanny.

Warto również pamiętać, że większość wanien przystosowanych jest do mocowania na nóżkach (stelażu), lecz dostępne są też takie, które zainstalujemy na nośniku styropianowym. To, na co się zdecydujemy, nie ma zbyt wielkiego znaczenia, gdyż zarówno jeden, jak i drugi rodzaj montażu nie sprawi nam zbyt wielu problemów. Najczęściej też elementy montażowe dołączone są do wanny, choć zdarza się, że trzeba je dokupić - lepiej więc to sprawdzić wcześniej.

Uważać trzeba już od samego początku, sprawdzając, czy wanna nie jest uszkodzona. Oceńmy więc dokładnie jej stan, a kiedy okaże się, że wszystko jest w porządku, zabierzemy się za przygotowanie miejsca jej montażu. W tym celu usuńmy z podłogi i ścian wszelkie zanieczyszczenia, które mogą negatywnie wpłynąć na proces montażu wanny. Takie zaniedbania są w stanie również uszkodzić jej powierzchnię, dlatego też lepiej nie zdejmować z niej ochronnych powłok służących jej ochronie.

Montowanie wanny na stelażu - jak to zrobić krok po kroku?

Mimo że stelaże poszczególnych marek mogą się od siebie różnić, to montaż wanny w większości przypadków wygląda tak samo lub bardzo podobnie. Pierwsze, co musimy wykonać, to przytwierdzić do dna wanny ceowniki stelaża, do jakich zostaną przykręcone regulowane stopki. Żeby ułatwić sobie to zadanie, pamiętajmy, żeby odwrócić wannę do góry dnem. Mocując je, używajmy wyłącznie wkrętów, które zostały załączone w zestawie montażowym. Ceowniki razem z nóżkami należy zainstalować w przygotowanych specjalnie miejscach, tam, gdzie dno wanny zostało dodatkowo wzmocnione.

Kiedy już to zrobimy, stawiamy wannę na stelażu, wybierając miejsce, w którym ma pozostać na stałe. Teraz już możemy zacząć ją poziomować. Jej wysokość powinniśmy dobrać do wybranej metody zabudowania, uwzględniając jednak kwestie techniczne - minimalną odległość otworu odpływowego od podłoża, która jest uzależniona od wysokości syfonu. Przekonajmy się, czy wanna stoi równo, używając do tego celu poziomicy, sprawdzając każdy jej bok kilkukrotnie. Jeśli wszystko jest w porządku, wszystkie stopki powinniśmy zakontrować nakrętkami.

Zamontowanie wanny do ściany i instalacja systemu odpływowego

W każdym zestawie montażowym znajdują się uchwyty, za pomocą których przymocujemy wannę do ściany. Jak zrobić to dobrze? Nie ma co próbować różnych kombinacji, bo zwycięża tu prostota, a więc ustawienie wanny w odpowiednim miejscu przy ścianie i odrysowanie linii wzdłuż jej dolnej krawędzi. W dalszej kolejności zaznaczamy i wywiercamy otwory pod uchwyty. Ostatnim zadaniem jest przekręcenie ich za pomocą dodanych do zestawu wkrętów. Dopiero teraz możemy zdjąć folię ochronną z wanny i zająć się montażem systemu odpływowo-przelewowego, posiłkując się załączoną instrukcją.

Wanna na nośniku styropianowym - czy montaż mocno się różni?

Rzadziej spotykany jest montaż na nośniku styropianowym, ale to świetny sposób, o jakim warto pomyśleć, również z innych powodów - ocieplenia i wygłuszania wanny. Można go stosować w przypadku różnych materiałów - stalowych i akrylowych, lecz w niektórych sytuacjach jest to wykluczone, zwłaszcza gdy chodzi o wanny z hydromasażem. Nośniki z łatwością dobierzemy do wanien o różnych kształtach (prostokątnych, narożnych) i wymiarach. Są wykonane z EPS-u, siatki z włókna szklanego oraz folii uszczelniającej w płynie. Nośniki styropianowe zapewniają stabilność.

Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, będziemy potrzebować klej do płytek, cienką folię, silikon sanitarny, piankę montażową oraz niezbędne narzędzia. Na początek musimy umieścić wannę w przygotowany nośniku, by ocenić, czy idealnie do siebie pasują. W przypadku, gdy do górnej części wanny przylegają klocki, należy zaznaczyć ich miejsce i dociąć odpowiednio nośnik, dzięki czemu wanna będzie prawidłowo do niego przylegała.

W kolejnym kroku ustawiamy nośnik w miejscu, w którym ma stać wanna i docinamy precyzyjnie, żeby został dopasowany do przewodów instalacyjnych (rur). Kiedy już umieścimy w nim wannę, możemy zaznaczyć obrys podstawy nośnika i odpływu. Przykręćmy tymczasowo syfon i wlejmy wodę do wanny, by sprawdzić jej szczelność. Jak nie ma wycieków, możemy zamontować go na stałe.

Uwaga: na tym etapie nie możemy zapomnieć o wycięciu w nośniku otworu rewizyjnego, dzięki czemu będziemy mieć dostęp do instalacji. Nośnik powinniśmy też umocować od spodu, przyklejając go do podłogi za pomocą zaprawy klejowej. Ważne też, aby ocenić, czy nośnik jest dobrze wypoziomowany. Jeśli tak, przystępujemy do nałożenia pianki montażowej na dno nośnika, a także jego górnych krawędzi. Na sam koniec pozostało nam ułożenie na nim cienkiej folii, na której osadzimy wannę. Po tych wszystkich czynnościach dociążamy wannę wodą i sprawdzamy jej wypoziomowanie. Jak jest równo, pozostaje nam finalne zadanie - montaż płytek tworzących warstwę licową obudowy.

Jak widać, montaż wanny nie jest zadaniem specjalnie skomplikowanym, ale zawsze kierujmy się powyższą instrukcją i tym, co podpowiada producent.

pixel