Na jaki syfon umywalkowy warto postawić?

2022-09-02
Na jaki syfon umywalkowy warto postawić?

Choć tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, syfon umywalkowy pełni niezwykle istotne w naszej łazience funkcje. Nie tylko dba o porządek i higienę, ale również może stać się stylowym elementem dekoracyjnym, który sprawi, że nasza łazienka nabierze modnego, jedynego w swoim rodzaju charakteru. Zakupu syfonu umywalkowego warto zatem dokonać świadomie, wybierając najlepszą dla nas i dla naszej łazienki opcję. Jaki syfon do umywalki uważany jest za najlepszy? Jakie spełnia funkcje i czym różnią się dostępne na rynku modele? To musisz wiedzieć!

Syfon szafkowy do umywalki – jakie pełni funkcje?

Choć niepozorny, syfon umywalkowy pełni w naszej łazience kilka bardzo istotnych funkcji. Przede wszystkim oczywiście odprowadza wodę, bezpośrednio do kanalizacji. Dzięki tej funkcji możliwe jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków, zapobiegających namnażaniu się szkodliwych dla naszego zdrowia bakterii i wirusów. Oczywiście na tym nie koniec! Takie elementy jak syfony i korki umywalkowe skutecznie zatrzymują także gazy i nieprzyjemny zapach, które mogą wydobywać się z instalacji. Niestandardowe syfony ozdobne o niecodziennym kształcie dodatkowo mogą pełnić również rolę dekoracyjną.

Jakie są rodzaje syfonów umywalkowych?

Choć wybór właściwego modelu syfonu do umywalki wydawać się może zadaniem stosunkowo łatwym i intuicyjnym, wciąż można popełnić podczas jego doboru kilka istotnych błędów. Warto pamiętać, że źle dobrane syfony i zawory sprawią, że cała instalacja może okazać się nieszczelna, a funkcjonowanie umywalki zakłócone. Przed zakupem warto zatem poznać dostępne na rynku rodzaje syfonów, a należą do nich:

Syfony butelkowe – pionowe

Bez wątpienia stanowią one najpopularniejsze i najczęściej spotykane w łazienkach modele. Syfon umywalkowy butelkowy charakteryzuje się specyficzną budową — w dolnej częściej znajduje się niewielki zbiornik z wodą, który swoim kształtem może przypominać butelkę. Syfon ten zajmuje stosunkowo niewiele przestrzeni, przez co jest rozwiązaniem szczególnie polecanym przy małych łazienkach.

Syfony rurowe – poziome

Syfon do umywalki rurowy z kolei jest rozwiązaniem idealnym w miejscach, szczególnie narażonych na zapychanie. Swoim kształtem przypomina literę „U”. Jest niezwykle wydajny i uważany za najbardziej praktyczny. Niestety ze względu na swoją konstrukcję zajmuje dość sporo miejsca, dlatego montowany jest najczęściej jako elementy umywalki zabudowanej ze sporą półką.

Syfony niestandardowe – ozdobne

Taki syfon do umywalki łazienkowej jest zdecydowanie bardziej designerki niż wspomniane wcześniej modele. Charakteryzuje się nie tylko nieoczywistym kształtem, ale także kolorami, a często nawet przyciągającymi wzrok zdobieniami! W przeciwieństwie do syfonów butelkowych i rurowych egzemplarze niestandardowe są dobrze widoczne i mogą stanowić element dekoracyjny łazienki.

Catido AC7 Syfon umywalkowy prostokątny

Jaki syfon do umywalki dwukomorowej?

Cieszącym się coraz większą popularnością zwłaszcza w większych łazienkach rozwiązaniem są umywalki dwukomorowe. Zapewniają one sporą wygodę, zwłaszcza jeśli np. w godzinach porannych, o tej samej porze z łazienki muszą skorzystać dwie osoby. Takie rozwiązanie wymaga jednak specjalnego podejścia aranżacyjnego, a także specjalnego rodzaju syfonu!

Syfony umywalkowe, dwukomorowe należy dobrać idealnie do rozstawu odpływów. Choć rurki oczywiście można modyfikować, np. docinając je na wymiar, warto unikać rozwiązań, które mogłyby prowadzić do ich rozszczelnienia. Kolejnym istotnym kryterium, które musi spełniać syfon do umywalki dwukomorowej, jest dostosowanie go do poziomu lub poziomów samych umywalek. Jeśli mowa o dwóch umywalkach dla dorosłych sprawa jest prosta. Jeśli jednak planujemy montaż jednej umywalki na wysokości dostosowanej do osoby dorosłej i drugiej, zamontowanej tak by mogło z niej korzystać dziecko, sprawa nieco się komplikuje. W sytuacjach niezbędny będzie zakup modelu o regulacji wysokości komór.

Catido AC2 Syfon umywalkowy chowany samozamykający

Montaż syfonu — krok po kroku

Samodzielnie urządzasz swoją łazienkę, a może musisz wymienić stary syfon na nowy? Bez obaw! Na szczęście montaż owego elementu jest stosunkowo prosty i szybki, dzięki czemu każdy powinien sobie z nim poradzić. Ponadto wymiana syfonu nie wymaga najczęściej żadnych dodatkowych urządzeń czy narzędzi, wystarczy jedynie podążać za zaleceniami instrukcji dołączonej przez producenta.

W zależności od wybranego modelu pewne czynności mogą się jednak nieco od siebie różnić, dlatego lepiej nie szukać uniwersalnych instrukcji montażu. Jeśli zgubimy załączoną do elementu instrukcję, warto wyszukać nasz model na stronie producenta, aby mieć pewność, że wszystko będzie działać poprawnie.

Praktyczny i niezawodny, czy designerski i przyciągający spojrzenia? Dlaczego nie jedno i drugie! Wybierz syfon umywalkowy idealnie dostosowany do swoich potrzeb i ciesz bezpieczeństwem i higieną w swojej łazience!

pixel