Na jakiej wysokości montować różne rodzaje umywalek? Porady!
Remontujemy łazienkę, wymieniając stare elementy wyposażenia na nowe, w tym oczywiście umywalkę. Wydaje nam się, że powinna zostać zawieszona na tej samej wysokości, ale czy na pewno? Pamiętajmy, że na innym pułapie powinniśmy umieścić model nablatowy, wiszący, a tym bardziej umywalkę dla dzieci czy osób niepełnosprawnych. Warto więc wiedzieć, jak sobie poradzić z tym zadaniem!
Wysokość zamontowania umywalki jest bardzo ważna pod wieloma względami. Wpływa przede wszystkim na to, czy codzienne czynności higieniczne będą przebiegały w komfortowych warunkach. Przekłada się to więc na ergonomię całego wnętrza, lecz decyduje również o wyglądzie strefy kąpielowej, gdzie poza umywalką znajduje się wanna bądź prysznic.
O tym, jak wysoko będzie zamocowana, decyduje kilka czynników - nie tylko europejska norma czy zalecenia projektantów, ale też indywidualne potrzeby każdego domownika. Dla wszystkich - najmłodszych i najstarszych - łazienka musi być miejscem łatwym w użytkowaniu, a umywalka stanowić podstawowy element, z którego korzysta się codziennie.
Optymalna wysokość umywalki
Patrząc na coraz bogatszą ofertę różnych rodzajów umywalek, pojęcie optymalnej wysokości może wydawać się dość niepoważne. Tymczasem obowiązuje norma, która to określa. Znajdziemy ją w dokumencie - Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlano-Montażowych, gdzie w części II (“Instalacje sanitarne i przemysłowe”), zaleca się wysokość 75-80 cm. Według wielu są to jednak przestarzałe normy, bo uaktualnione zalecenia europejskie wskazują na wysokość 85-95 cm.
Można co prawda wyciągnąć z tego jakieś wnioski, ale w praktyce, to, na jakim poziomie zawiśnie umywalka, zależy od wzrostu i przyzwyczajeń domowników. Nie zważając na to i biorąc pod uwagę jedynie swoje potrzeby, możemy sprawić, że innym osobom (w tym naszym gościom) będzie bardzo niewygodnie. Jak w większości dziedzin, także i tu mamy normę, którą można uwzględnić, lepiej jednak potraktować ją jako ciekawostkę, podchodząc do niej z dystansem.
Jak wysoko wieszać umywalkę? Najważniejsze wskazówki
Umywalki: wpuszczane w blat, nablatowe i wolnostojące montuje się trochę inaczej niż modele podwieszane. Niezależnie od tego, na jaką z nich się zdecydowaliśmy, zwracajmy uwagę zarówno na indywidualne predyspozycje, design wybranego modelu, jak i dostępność podejść wodnych i kanalizacyjnych. Trzeba przyznać, że w większości przypadków wysokość wynosi od 84 do 86 cm. Nablatowe mocuje się na blacie, aby górna krawędź misy umiejscowiona została na poziomie 85-90 cm od posadzki. Ważne więc, aby blat został odpowiednio nisko zamontowany.
Dla osób o niestandardowym wzroście, powyżej 180 cm, zaleca się zawieszenie umywalki na wysokości 90 cm (przy wzroście 180 cm i więcej) lub 95 cm (wzrost 190 cm). Pamiętajmy jednak, że w jednym gospodarstwie domowym mieszkają różne osoby, więc trzeba pójść na kompromis.
Umywalka wygodna dla dzieci - o czym pamiętać?
To dość skomplikowane, ponieważ ciężko tu o jedną zalecaną wartość. Dzieci w wieku 6 lat przeważnie mają około 120 cm wzrostu, więc zaleca się montaż umywalki na wysokości 60 cm. Pamiętajmy jednak, że maluchy szybko rosną, więc wraz z ich dorastaniem musimy podnosić sugerowaną wysokość (co dwa lata) o 5 cm aż do 85 cm. Ta kwestia jest nie tylko ważna w domu, ale również w takich instytucjach jak żłobki czy przedszkola.
Najważniejsze to zapewnić najmłodszym prawidłowe warunki rozwoju, jak również zachęcać do samodzielności. Umywalka zamontowana na niewłaściwym poziomie nie tylko więc uniemożliwi maluchowi korzystanie z łazienki bez wsparcia rodziny, lecz także nie zapewni właściwego poziomu higieny. Zniechęcone do tej czynności dzieci mogą w ogóle zrezygnować z mycia rąk. Nie możemy więc dopuścić do tej sytuacji.
Osoby starsze i niepełnosprawne - jak zapewnić im komfort korzystania z umywalki?
Osoby starsze oraz niepełnosprawne są ograniczone ruchowo i często mają problemy w wykonywaniu - nawet najprostszych - codziennych czynności. Tak bardzo ważne więc, aby zapewnić im odpowiednią wysokość umywalki, bo nawet tak drobna rzecz decyduje o ich komforcie życia, samodzielności i oczywiście bezpieczeństwie.
Tak naprawdę nie zaleca się tu konkretnych wytycznych, lecz optymalnie jak będzie to trochę niżej niż dla sprawnych dorosłych, w przedziale 80-85 cm. Jeśli mamy do czynienia z osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim bądź z balkonikiem, powinniśmy postarać się także o stworzenie strefy umywalkowej, wysuwając krawędź blatu i misy. Tym sposobem zapewnimy wystarczającą przestrzeń na wózek lub na nogi.
Tak z pozoru proste zadanie, jak zawieszenie umywalki może przysporzyć problemów. I nietrudno się dziwić, bo jak wskazaliśmy w artykule - jej wysokość zależy od wielu czynników. Mamy więc miary bardziej uniwersalne pasujące w większości przypadków i mniej oczywiste, które czasem trzeba wziąć pod uwagę. Najważniejsze zaś jest to, aby każdy z domowników nie miał problemu podczas tak oczywistej czynności, jak korzystanie z umywalki.