Najczęstsze usterki w łazienkach
Łazienka to ta przestrzeń w domu, w której usterki zdarzają się dosyć często. Warto mieć pewną wiedzę na temat tego, jakie nieprawidłowości mogą się w niej pojawić, aby być przygotowanym na szybkie ugaszenie takiego pożaru. Z jakimi awariami spotkasz się najczęściej w toalecie? W tym artykule przedstawimy najczęstsze problemy.
Jakie są najczęstsze usterki łazienkowe?
Usterki łazienkowe mogą pojawiać się na wielu poziomach. Najczęściej jednak do czynienia mamy z różnego rodzaju zalaniami, wynikającymi z pękniętych rur, nieuszczelnionych elementów czy wyrobionych uszczelek. To jednak niejedyne, co może Cię spotkać! Bardzo często w toaletach pojawiają się problemy z odpływem prysznicowym czy umywalkowym, a także awarie związane z armaturą łazienkową, np. z uszkodzoną baterią czy pękniętą misą sedesową. Raz na jakiś czas warto także zrobić przegląd płytek. Niestety jest to ten element w łazienkach, który często ulega wyszczerbieniu, pęknięciu, a nawet odklejeniu, co jest dość niebezpieczne.
Jak wyeliminować problemy z odpływem wody?
Każdy, kto mieszka kilka lat w jednym mieszkaniu, miał pewnie do czynienia z niedrożnym odpływem wody w umywalce czy pod prysznicem. Jak poradzić sobie z takim problemem? Przede wszystkim warto już na etapie remontu zadbać o wysokiej jakości syfony umywalkowe, rury, uszczelki, armaturę i inne elementy niezbędne w łazience, które będą w stanie udźwignąć tak dużą eksploatację. Jest to bardzo pomocne, jeśli chodzi o zapychanie się rur. Czasami jednak nawet najlepszy sprzęt nie pomoże, jeśli w odpływie pojawią się jakieś zatory. Warto wtedy skorzystać z domowych sposobów na wyczyszczenie go, np. za pomocą sody lub roztworu wody i octu. Tego typu działania nie działają? Koniecznie sięgnij po środki chemiczne, które stworzono po to, aby pozbywać się dużych, niedających się inaczej usunąć zatorów. Jeżeli wszystkie środki zawiodą, koniecznie skontaktuj się z hydraulikiem, który za pomocą specjalnych narzędzi pozbędzie się problemu. Pamiętaj, że zbyt długo zalegająca woda w odpływie może sprawić, że rury pękną lub rozszczelnią się, a Ty zalejesz dom swój i/lub sąsiada. Warto też profilaktycznie, od czasu do czasu, wykonywać czyszczenie odpływów, a także baterii łazienkowych za pomocą gotowych środków ze sklepu lub domowych sposobów. Zabezpieczy to przed gromadzeniem się zabrudzeń, które mogłyby w przyszłości doprowadzić do usterek rur.
Jak usunąć usterki związane z armaturą łazienkową?
Awarie w łazience bardzo często związane są także z armaturą. W tym przypadku naprawa zależy od tego, gdzie leży problem. Jeśli zauważysz, że zepsuła się jakaś część, którą bez trudu wymienisz sam lub przy pomocy specjalisty, np. przycisk do spłuczki do zestawu WC czy bateria pod prysznicem, szybko pozbądź się problemu, aby nie zaczął się on powiększać. Jeżeli jednak wykryjesz np. spore pęknięcie misy umywalki, konieczne będzie prawdopodobnie jej wymienienie. Korzystanie z uszkodzonych sprzętów sanitarnych może być niebezpieczne, ponieważ np. w pewnym momencie misa wypełniona wodą może pęknąć i spaść Ci na stopę, a woda zalać mieszkanie. Nie należy więc oszczędzać na takich elementach.
Jak wymienić uszkodzone płytki łazienkowe?
Co się najczęściej psuje w łazience? Z pewnością wiele osób tuż obok awarii hydraulicznych wymieniłoby płytki. Faktycznie jest to materiał, który nie zawsze bywa odporny eksploatacyjnie. Czasami, coś na nie spadnie i od razu pojawia się nieestetyczne pęknięcie i odpryśnięcie kawałka ceramiki. Czasami zdarza się też, że po zalaniu, płytki odklejają się ze względu na to, że były poddane wysokiej wilgoci przez dłuższy czas. Niestety najczęściej jest tak, że nie da się wymienić tylko jednej czy dwóch płytek, a trzeba skuwać całą ścianę. Rzeczywiście czasami udaje się je delikatnie zdjąć i zastąpić nowymi, ale zazwyczaj jest to zbyt problematyczne, dlatego decydując się na wymianę, miej to na uwadze.
Jakie są skutki braku konserwacji w łazience?
Warto też wspomnieć, że wiele nieprawidłowości w łazience, wynika z braku profilaktyki. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej awarie hydrauliczne, związane z niedrożnym odpływem, są często spowodowane brakiem regularnego czyszczenia tych przestrzeni. Od czasu do czasu dobrze jest też odkręcić wszystkie baterie łazienkowe i dokładnie wyczyścić je z zalegających zabrudzeń oraz kamienia. Warto także dokładnie czyścić fugi i impregnować specjalnymi środkami płytki. Jeśli zauważysz jakiś uszczerbek, postaraj się go delikatnie zafugować, aby uszkodzenie się nie powiększało. Co jakiś czas należy także zrobić przegląd wszystkich widocznych rur w mieszkaniu. Sprawdź, czy nic nie cieknie, czy uszczelki są w dobrym stanie oraz jaka jest ogólna kondycja wszystkich elementów hydraulicznych w łazience. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, natychmiast je napraw. W innym wypadku może dojść do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji.
Teraz wiesz już, jakie są najczęstsze usterki w łazience i jaką profilaktykę stosować, aby zdarzały Ci się jak najrzadziej.