Nowoczesne baterie łazienkowe - zdradzamy sekret proporcji i funkcjonalności

2022-06-15
Nowoczesne baterie łazienkowe - zdradzamy sekret proporcji  i funkcjonalności

Wybór armatury może mieć kluczowe znaczenie dla estetyki wnętrza oraz wygody osób, które będą z niej korzystać. Nie powinien być zatem bagatelizowany, ale dobrze przeanalizowany. Baterie do łazienki zróżnicowane pod względem koloru, designu, sposobu montażu oraz funkcji to niewątpliwy atut dla współczesnych inwestorów. Szeroki asortyment dostępnej armatury pozwala dopasować ją do stylistyki wnętrza oraz oczekiwań użytkowników.

Obecne na rynku baterie łazienkowe stanowią odzwierciedlenie potrzeb różnych grup konsumentów. Zdecydowanie prym wiodą tu modele nowoczesne, które łączą w sobie ciekawy design z minimalistyczną formą.

Baterie łazienkowe - rodzaje i funkcje

Współcześnie dostępne w sprzedaży baterie łazienkowe to bardzo szeroka i zróżnicowana oferta, która z powodzeniem sprosta odbiorcom o różnych oczekiwaniach. Wśród nich dostępne są całe zestawy, czyli baterie z wylewką albo poszczególne elementy armatury oferowane oddzielnie, czyli wylewki do baterii, do których osobno należy dokupić baterię.

Tym, co dodatkowo różnicuje współczesne baterie łazienkowe, jest między innymi ilość uchwytów, a także sposób montażu. Ze względu na przeznaczenie oraz miejsce montażu można je podzielić na baterie:

  • umywalkowe,
  • wannowe,
  • prysznicowe,
  • bidetowe.

A jak montuje się baterie łazienkowe? - Cóż, tym pytaniem przechodzimy do kolejnego podziału, o jakim warto tutaj wspomnieć. Możemy bowiem wyróżnić: baterie natynkowe, czyli montowane w całości na ścianie, cieszące się obecnie sporą popularnością baterie podtynkowe, baterie stojące (inaczej sztorcowe, montowane w otworze w umywalce lub wannie), a także baterie wolnostojące (montowane obok umywalki lub wanny, czyli na blacie albo na podłodze).

Catido Simple PL3Y Cbox Round Bateria podtynkowa bidetowa umywalkowa

Funkcjonalność i różnorodność w aranżacjach łazienki

Współcześnie baterie łazienkowe mają szereg udogodnień. Niektóre z nich dzięki obecności termostatu pozwalają na utrzymanie optymalnej dla użytkownika temperatury niezależnie od zmiany ciśnienia wody. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na modele z perlatorem, które dają możliwość oszczędności zużywanej wody. Dla niektórych inwestorów sporo zalet mogą mieć baterie bezdotykowe. Inni z kolei docenią efektowny design, który wpisze się w konkretną stylistykę wnętrza. Niewątpliwym atutem dostępnych obecnie baterii jest też szeroka gama kolorystyczna. Obok bardzo modnych obecnie modeli w kolorze chromu do dyspozycji kupujących są również złote, białe oraz czarne baterie umywalkowe.

Baterie jedno i dwuuchwytowe

Bardzo modne i powszechnie wybierane są dziś baterie z jednym uchwytem. Jednak za tradycyjne uważa się baterie dwuuchwytowe, czyli wyposażone w dwa oddzielne kurki przeznaczone do sterowania zimną i ciepłą wodą. Uzyskanie optymalnej temperatury wody wiąże się tu z koniecznością odkręcenia obu z nich, co może prowadzić do sporego poboru wody. Nieco bardziej oszczędne pod tym względem mogą okazać się baterie z jednym uchwytem, które pozwalają precyzyjnie ustawić temperaturę wody, dzięki wbudowanym głowicom odpowiadającym za mieszanie wody ciepłej i zimnej.

Catido LUMO LA1 Bateria umywalkowa Czarny mat Optimum

Baterie naścienne i stojące

Współcześnie chętnie wybieranym przez konsumentów modelem jest bateria stojąca oraz wolnostojąca. Takie baterie montuje się zarówno przy umywalkach, jak i przy wannach. Zazwyczaj są to produkty wyróżniające się stosunkowo skromną linią i nowoczesnym wyglądem. Dzięki temu doskonale wpisują się we wnętrza aranżowane w stylu nowoczesnym.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się bateria naścienna podtynkowa. Możliwość ukrycia pod tynkiem tej części armatury, która jest mniej atrakcyjna wizualnie i pozostawienie na widoku wyłącznie prezentującego się efektownie kurka i wylewki doceniana jest przede wszystkim przez osoby preferujące elegancję i gustowny minimalizm.

Catido Lumo LA4 Wylewka mosiężna wodospad do mocowania na ścianie chromowana

Nowoczesne baterie do łazienki mogą pełnić różne funkcje i przybierać różną formę. Szeroki asortyment armatury, z jakim mamy współcześnie do czynienia, przekłada się na komfort użytkowników (niezależnie od ich oczekiwań) i możliwości projektantów wnętrz. Dziś nikogo już nie dziwi wylewka czy bateria, która doskonale współgra swoim designem z zamontowanymi w łazience wieszakami na ręczniki albo klamką. Dzięki temu armatura stała się nie tylko funkcjonalnym elementem wyposażenia, ale przysłowiową kropką nad i całej aranżacji.

pixel