Nowy rok, nowe design - trendy łazienkowe na 2021 rok

2021-01-25
Nowy rok, nowe design - trendy łazienkowe na 2021 rok

Każdy rok to nowe szanse, zaskoczenia i wyzwania. Chcemy, aby pod pewnymi względami było przełomowo. Jeśli marzymy o zmianach, warto to zrobić, na przykład na nowo urządzając łazienkę. To pomieszczenie bardzo często i intensywnie ulega częstym przeobrażeniom. Tak samo będzie w 2021 roku, co widać po najnowszych trendach. Niezależnie, czy planujemy odświeżyć to wnętrze, wprowadzając do niego zupełnie nowe akcenty, czy szykujemy się do gruntownego remontu, powinniśmy poznać to, co będzie modne w nadchodzącym roku!

Zmiany, zmiany, ale czy rewolucyjne?

Nie ulega wątpliwości, że w obszarze aranżacji mieszkań, co roku zachodzą duże zmiany, lecz nie w każdym z pomieszczeń są one tak gwałtowne, jak w łazience. Wystarczy popatrzeć, jak ów wnętrze wyglądało jeszcze nie tak dawno, a jak prezentuje się obecnie. W 2021 roku znów zostaniemy zaskoczeni, choć zmiany nie są rewolucyjne - to raczej kontynuacja dobrych praktyk z ostatnich lat.

Co można wyróżnić? Na pewno większe znaczenie ciemnych kolorów zarówno na płytkach ceramicznych, jak i różnych dodatkach. Zaczną zyskiwać na znaczeniu, wypierając jasne i ciepłe aranżacje. Nie zabraknie też cenionego w ostatnim czasie minimalizmu, elementów naturalnych, zwłaszcza drewnianych i łączenia kolorów. Szczegóły poniżej!

Siła ciemnych kolorów

W łazienkach przeważnie stawia się na jasne kolory, które dają poczucie przytulności. Nie musimy z nich rezygnować, lecz pomyślmy też o czymś mniej oczywistym - płytkach ceramicznych w czarnych, szarych bądź grafitowych odcieniach. Sprawdzają się one, szczególnie gdy chcemy urządzić łazienkę w stylu rustykalnym lub industrialnym.

Wiele osób decyduje się też na czarne baterie podtynkowe, umywalki czy wanny. Czerń - niezależnie od tego, w jak dużej intensywności zagości w łazience - stworzy w niej eleganckie, jedyne w swoim rodzaju wykończenie.

Ponadczasowe drewno

Łazienki urządzane są w różnym stylu, ale coraz częściej goszczą w nich naturalne elementy, szczególnie drewno. W 2021 roku nic się pod tym względem nie zmieni - takie rozwiązanie będzie zyskiwało na znaczeniu. Zresztą, zwrot w stronę natury mile widziany jest nie tylko w łazienkach urządzanych tradycyjnie, gdyż nie brakuje go też w nowocześnie aranżowanych pomieszczeniach.

Wspaniale tu komponuje z industrialnymi, surowymi elementami, przełamując ich dominację. Tym bardziej że drewniane elementy spotykane są w przeróżnych, nieoczywistych kombinacjach. W 2021 roku zachwycać nasze oczy będą zielone obrazy mchu czy drewniane drabinki dekoracyjne owinięte bluszczem. Tego typu wystrój wprowadza do każdego pomieszczenia (nie tylko łazienki) coś dzikiego i fascynującego. Możemy też mocniej zaakcentować obecność drewna w łazience. Jeśli tak, zainwestujmy w płytki ceramiczne drewnopodobne, które zapewnią rewelacyjny efekt drewna położonego na podłodze czy ścianach.

Minimalizm - mniej znaczy lepiej

Dawniej łazienki były przeładowane były zbędnymi elementami, zaburzającymi aranżacyjny ład. Później na szczęście zaczęło się to zmieniać za sprawą minimalizmu skandynawskiego i japońskiego. Obecnie to jeden z popularniejszych trendów, który w 2021 jeszcze bardziej się umocni. Wymienione kraje słyną z wyjątkowych rozwiązań, które można opisać słowami - ład, prostota, elegancja. Nie dziwi więc, że te wartości spotykane są w większości tamtejszych domów, także w łazience.

W takim pomieszczeniu nie ma niepotrzebnych elementów, nic go nie przytłacza, co zapewnia komfort i lepsze doznania wizualne. Człowiek w takim miejscu prawdziwie odpoczywa. Dominują tu zwłaszcza białe płytki, które są ponadczasowe. Wybiera się naturalne elementy - drewno, kamień itd. Istotne też, by większe i mniejsze elementy wyposażenia zostały ukryte. Nie dziwi więc ogromna popularność baterii podtynkowych. Kolekcje mebli powinny mieć prosty i geometryczny design. Pamiętajmy też, że wnętrza urządzone w stylu minimalistycznym są wolne od akcesoriów dekoracyjnych. Jak już się pojawiają, to muszą cechować się prostotą i stonowaną kolorystyką.

Czas na kolory!

Jeśli nie przekonują nas minimalistyczne rozwiązania, postawmy na coś zupełnie innego - bogactwo różnych kolorów w łazience. To trend, który w 2021 roku zyska na znaczeniu. Przypadnie do gustu osobom lubiącym nieoczywiste łączenie barw i elementów. Nie ma tu, jak w stylu minimalistycznym, stylistycznego porządku i “czystości” - jest radosny proces twórczości i kreatywności, gdzie oczywiście musimy (jak liczymy na najlepszy efekt) wiedzieć, na jakim efekcie nam zależy.

Możemy zastosować nie tylko kilka różnych kolorów występujących obok siebie, lecz też większe i mniejsze płytki. Zasada jest taka, żeby stworzyć spójność kompozycyjną, wykorzystując do tego celu z pozoru niepasujące do siebie elementy. To nie jest łatwe zadanie, więc nim zaczniemy działać, przemyślmy dokładnie, czy sobie z tym poradzimy, a efekt będzie rzeczywiście zadowalający. Jeśli mamy wątpliwości, poradźmy się osoby, która zawodowo zajmuje się aranżacją wnętrz.

Nowy rok to nowe postanowienia! Być może jednym z nich będzie remont łazienki! Jak tak, wiesz już, w jakie rozwiązania warto zainwestować w 2021!

pixel