O czym pamiętać, wybierając miskę WC?

2018-09-05
O czym pamiętać, wybierając miskę WC?

Rodzaje misek WC

Miski WC występują jako muszle stojące lub wiszące.

• Stojące - dawniej tylko takie były dostępne, ale i dzisiaj są ciągle dość popularne. Montaż nie jest skomplikowany: za pomocą śrub muszlę przymocowuje się do podłogi. Odpływ może być poziomy lub ukryty - pionowy. W pierwszym przypadku muszla jest połączona z odpływem ściekowym za pomocą rury (lub tzw. kolana). Jeśli zaś chodzi o drugi sposób, to tutaj też mamy połączenie z odpływem ściekowym, ale w zgodzie z nazwą jest on schowany - pod muszlą (na poziomie podłogi).
• Wiszące zaczęły być dostępne kilka lat temu, a ich popularność z każdym rokiem rośnie. Ich nieocenioną zaletą jest to, że bardzo łatwo utrzymać je w czystości (czego nie można powiedzieć o stojących). Montaż wygląda zupełnie inaczej niż w poprzednio opisywanym modelu. Przytwierdza się ją do gotowych stelaży, które w pierwszej kolejności obudowuje się płytami i muruje, a potem dekoruje płytkami ceramicznymi. Ceniona za ciekawy, oryginalny design.

Miska WC - czy kształt jest ważny?

Kształt miski WC determinuje, czy muszla będzie pasować do wyglądu łazienki. Na szczęście rynek obfituje w modele o różnych bryłach, więc w zależności od tego, jakie potrzeby aranżacyjne występują, można wybrać swój typ. Większość osób stawia na formy klasyczne, czyli owalne, prostokątne czy kwadratowe.
Ciekawą opcją są miski WC renomowanej firmy Vitra, na przykład owalna Sento Slim czy prostokątna Vitra Metropole. Niektórzy decydują się na bardziej ekstrawaganckie kształty, nawet takie, które przypominają różne przedmioty. To jednak bardzo indywidualna decyzja, czy wolimy coś bardziej stonowanego, czy nieoczekiwanego, oryginalnego, ale też niekoniecznie pasującego do całości.

Miska WC - z rantem czy bez rantu?

Rant spotyka się głównie w tradycyjnych rozwiązaniach. Występuje w górnej części muszli - jest to zawinięcie materiału, spod którego podawana jest woda do spłukiwania. Dzięki niemu woda nie rozchlapuje się poza sedes. Co z tego jednak, jak wąska szczelina pod rantem jest bardzo trudna do wyczyszczenia. Nie da się za bardzo dotrzeć do niej szczotką, a więc zbiera się tam brud oraz osadza kamień. Wygląda to bardzo nieestetycznie, ale najgorsze jest to, że rozwijają się tam bakterie.
Tego problemu nie ma w nowoczesnych muszlach toaletowych. Modele bez rantu są łatwiejsze w dokładnym czyszczeniu, prezentują się ciekawiej, ale co równie ważne - lepiej spłukują. Woda rozprzestrzenia się wewnątrz miski i dociera do wszystkich jej zakamarków. Dzięki temu łatwiej utrzymać toaletę w czystości. Nie ma potrzeby stosowania specjalnych środków czystości, by dostać się do trudno dostępnych miejsc. Ta nowoczesna technologia to również duże oszczędności, bo do spłukiwania potrzeba mniej wody. Miska WC bez rantu jest więc nowoczesnym i cenionym rozwiązaniem.
Jak więc widać, przed kupnem miski WC musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Nie warto lekceważyć tej tematyki, bo w konsekwencji zakupiony model będzie nie tylko odstawał estetycznie od reszty, ale i cechował się słabą funkcjonalnością.
pixel