Proste sposoby na zaparowane lustro!

2020-05-22
Proste sposoby na zaparowane lustro!
Para wodna w łazience powstaje na skutek naturalnego procesu, który trudno ograniczyć, przez co często zwłaszcza po kąpieli mamy do czynienia z zaparowanym lustrem. Skutecznie przeszkadza nam to w przeglądaniu się w nim, co bywa mocno denerwujące. Chociaż całkiem pary wodnej się nie pozbędziemy, to istnieją proste sposoby, jak ją usunąć z lustra, gdy już się tam pojawi!

I znów to zaparowane lustro!

Każdy zna problem zaparowanego lustra, co szczególnie drażni, gdy się nam śpieszy i nie mamy czasu na “zabawę” w jego wycieranie. Po gorącym prysznicu para wodna szybko opanowuje zimną szklaną powierzchnię. Oczywiście można to ograniczyć, w czym pomaga odpowiednia wentylacja. Jeszcze lepiej, jak w łazience jest okno - wystarczy je uchylić. Mimo tych możliwości para i tak w pewnym stopniu pozostanie. Co więc możemy zrobić?

Najprostsze sposoby, czyli przetarcie jego powierzchni ręką, nie pomagają, ponieważ jeszcze bardziej pogarszamy sytuację - lustro staje się zamazane. Niektórzy mają pewien sposób. Zaraz po gorącej kąpieli schładzają łazienkę mocnym strumieniem zimnej wody. Nalewają ją do wanny lub brodzika. Ten sposób ma pewne mankamenty - co prawda przyspiesza odparowanie, lecz nie likwiduje od razu pary z lustra. Poza tym trochę szkoda wody na takie zabiegi. Istnieją lepsze sposoby na zaparowane lustro. Poznajmy je wszystkie!

Suszarka w dłoń i do dzieła!

To jeden z prostszych sposobów, zwłaszcza że często po prysznicu suszymy też włosy. Możemy więc przed skierowaniem jej na włosy, najpierw odwrócić w stronę lustra, gdzie strumień ciepłego powietrza dopełni dzieła zniszczenia pary. 

Ocet sprawdza się nie tylko w kuchni

Ocet - ten cudowny, uniwersalny roztwór, który znajdziemy w każdej kuchni, przydaje się w wielu innych zastosowaniach, także w łazience. Nie tylko zwalcza bakterie i grzyby, ale też doskonale radzi sobie z zaparowanym lustrem. Żeby tak się stało, powinniśmy zmieszać go w równych proporcjach z letnią wodą. Następnie użyć szmatki (najlepiej sprawdza się tu bawełniana ścierka) zwilżonej tym roztworem, wycierając taflę do sucha. 

Skuteczna siła cytryny

Jak już jesteśmy przy środkach spożywczych, to warto również wspomnieć o innym z nich - soku ze świeżo wyciśniętej cytryny. Postępowanie jest takie samo jak w przypadku octu, a więc sok trzeba rozrobić z wodą, a następnie umyć taką mieszanką lustro. Na koniec polerujemy jego powierzchnię na sucho szmatką lub ręcznikiem. 

Z typowo kuchennych produktów można też sięgnąć po płyn do mycia naczyń. Identycznie jak w przypadku octu i soku z cytryny - należy wymieszać go z wodą. Mokrą powierzchnię najlepiej wytrzeć papierowym ręcznikiem.

To, co w łazience - mydło, pianka do golenia, szampon

Nie musimy też korzystać z kuchennych pomocy, bo w łazience znajduje się wiele produktów, które pomogą nam uporać się z zaparowanym lustrem. Możemy użyć mydła (najlepiej glicerynowego), pocierając nim powłokę, a w dalszej kolejności - wypolerować je szmatką na sucho. Uwaga: mydło musi być suche, nie może więc zalegać na nim woda i piana. 

Pomoże też tu szampon zmieszany z letnią wodą (niezależnie od tego, jaki jest jego rodzaj) oraz pianka do golenia - wystarczy spryskać nią taflę lustra, przetrzeć i wypolerować, do czego świetnie nadaje się bawełniana ścierka. Możemy też oczywiście użyć papierowych ręczników lub zwykłego ręcznika kąpielowego. 

Inne sposoby to gotowe preparaty do zaparowanych szyb (np. samochodowych). To samo można powiedzieć o wosku samochodowym. Niektórzy też korzystają ze środków do czyszczenia okularów. Przy okazji warto wspomnieć, że w sprzedaży są podgrzewane lustra łazienkowe. Wyposażone w specjalną matę lub folię grzejną, które zapobiegają powstawaniu pary.

Z takim arsenałem sposobów na zaparowane lustro na pewno poradzimy sobie z jego kaprysami!
pixel