Prysznic z brodzikiem – brodzik stalowy, akrylowy czy konglomeratowy?
Brodzik prysznicowy może być wykonany z różnych materiałów. Dostępne są modele stalowe, konglomeratowe, akrylowe czy ceramiczne. Wszystkie mają swoje zalety i wady dotyczące montażu czy użytkowania. Poznaj je, aby lepiej dopasować brodzik do swojej łazienki.
Rodzaje brodzików prysznicowych – podział i charakterystyka
Brodzik najlepiej kupować w zestawie z kabiną prysznicową od tego samego producenta. Dzięki temu masz pewność, że po jego zamontowaniu będzie pasował do kabiny.
Wśród brodzików panuje podobna różnorodność, którą cechują się kabiny prysznicowe. Dostępne są zatem brodziki półokrągłe, pięciokątne, kwadratowe czy prostokątne w różnych wymiarach.
Tym, na co należy dodatkowo zwrócić uwagę, jest wysokość brodzika. Może wynosić od 3 cm do nawet kilkudziesięciu. Niskie brodziki cechują się nowoczesnym wyglądem, jednak nie w każdej łazience można je zamontować. Syfony brodzikowe wraz z odpływem należy bowiem ukryć w posadzce, a kucie w niej nie zawsze jest możliwe. Pod względem montażu brodziki wysokie są uniwersalne, ponieważ można je zamontować w każdej łazience.
Brodziki różnią się także materiałem wykonania. Na rynku dostępne są modele akrylowe, ceramiczne, stalowe czy konglomeratowe. Ceramiczne są mało wytrzymałe na uszkodzenia i ciężkie, dlatego obecnie rzadko się je montuje. Ich miejsce zajmują brodziki z tworzyw sztucznych.
Brodzik akrylowy
Brodziki akrylowe wykonane są z laminatu żywicznego, w który wtopione zostały fragmenty płyt MDF czy wiórowych, co zapewnić odpowiednią sztywność i zwiększyć maksymalne obciążenie konstrukcji. Ich powierzchnia pokrywana jest akrylem. Grubość tej warstwy różni się ze względu na producenta. W markowych modelach jest znacznie grubsza niż w brodzikach mało znanych firm, co oczywiście przekłada się na jakość produktu.
Zalety brodzików akrylowych:
- ciepłe w dotyku,
- łatwe do utrzymania w czystości,
- lekkie, co ułatwia transport i montaż,
- możliwe naprawy drobnych uszkodzeń.
Brodzik z konglomeratu
Ostatnimi czasu dużą popularnością cieszą się brodziki z konglomeratu. Do ich produkcji wykorzystuje się naturalny lub sztuczny kamień, który stanowi niemal 80% ich składu. Kruszywo łączone jest z tworzywem sztucznym, żywicami i barwnikami.
Zalety brodzika z konglomeratu:
- ciepły w dotyku,
- wytrzymały i sztywny,
- szeroka paleta kolorów i wzorów,
- łatwy w czyszczeniu,
- można go naprawiać w przypadku uszkodzenia.
Brodzik stalowy
Brodzik stalowy wykonany jest ze stali pokrytej emalią. W modelach od znanych producentów warstwa emalii jest gruba, co zapewnia wysoką jakość produktu i żywotność. W modelach mało znanych producentów warstwa emalii jest cienka, co naraża brodzik na odpryski i żółknięcie.
Zalety brodzików stalowych:
- najbardziej wytrzymałe z dostępnych modeli,
- wykonane z tworzyw, które podlegają recyklingowi,
- odporne na środki czystości i zarysowania.
Brodzik stalowy czy akrylowy – czym się różnią od siebie?
Brodzik stalowy od akrylowego różni się przede wszystkim komfortem użytkowania. Stal jest zimna i szybko traci ciepło, co sprawia, wejście na stalowy brodzik nie jest najprzyjemniejszym doświadczeniem. Ponadto woda uderzająca o niego generuje spory hałas. Montaż można jednak wykonać na styropianie, co zwiększa izolację akustyczną i termiczną.
Wybierając brodzik akrylowy, eliminujesz te problemy, ponieważ model ten jest ciepły w dotyku i lekki. Różnicą jednak jest wytrzymałość. Zakup brodzika ze stali jest inwestycją na długie lata, czego o akrylowym nie można powiedzieć. Warto jednak wiedzieć, że akryl przy odpowiedniej pielęgnacji na długo zachowuje swój wygląd, a ewentualne uszkodzenia dość łatwo naprawić.
Brodziki stalowe emaliowane i akrylowe mają swoje wady i zalety. Wybór zależy zatem od Twoich preferencji.
Brodzik akrylowy czy konglomeratowy – który wybrać do swojej łazienki?
Dziś coraz częściej do nowoczesnych łazienek wybierany jest brodzik z konglomeratu. Jego największą zaletą jest estetyczny wygląd i różnorodność dostępnych kolorów i faktur. Możesz wybrać model, który doskonale imituje naturalny kamień, co pasuje do aranżacji glamour czy industrialnej.
Brodzik do prysznica z konglomeratu jest cięższy niż z akrylu, co utrudnia jego montaż. Ponadto jest droższy, choć obecnie różnica w cenie nie jest tak znacząca, jak kiedyś. Jeśli zależy Ci na wysokiej estetyce łazienki i masz wybrany styl aranżacyjny, brodzik z konglomeratu z pewnością stanie się ważnym dodatkiem dekoracyjnym.
Prysznic z brodzikiem – jak czyścić brodziki prysznicowe?
Brodziki prysznicowe najczęściej pokryte są warstwą zabezpieczającą przed plamami czy rozwojem pleśni i osadzaniem się kamienia. Warto jednak pamiętać, że modele akrylowe należy czyścić za pomocą delikatnej gąbki i np. płynu do naczyń czy roztworu sody oczyszczonej i octu. Drobinki zawarte w mleczku lub proszku do czyszczenia mogą zarysować brodzik.
Jak czyścić brodzik z konglomeratu? Należy unikać środków zawierających amoniak, kwasy czy chlor, a także środków z mikrogranulkami jak proszek do czyszczenia czy mleczko. Należy używać miękkiej ściereczki i płynu do naczyń. Gotowe środki czyszczące do łazienki można wykorzystać podczas mycia brodzików stalowych lub z ceramiki.
Brodzik do prysznica powinien być przede wszystkim dopasowany do kabiny prysznicowej, instalacji wodnej i aranżacji łazienki. W wielu aranżacjach sprawdzą się brodziki akrylowe i konglomeratowe, które znajdziesz w ofercie sklepu Catido.