Rozmieszczenie urządzeń w łazience. Jak urządzić funkcjonalną i wygodną łazienkę?
Ze względu na dość ograniczoną ilość miejsca, wszystkie urządzenia w łazience powinny być dokładnie przemyślane i zaprojektowane. Rozmiar umywalki, jej wysokość, czy odległość od kabiny prysznicowej i toalety są niezwykle istotne, nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale i wygody korzystania z pomieszczenia na co dzień. Sprawdź, w jakie wyposażenie łazienki warto zainwestować i jak najkorzystniej je rozplanować, aby wnętrze zyskało na przestronności!
Urządzenia sanitarne w łazience. Jak korzystnie zaplanować ich ustawienie?
Kierując się zasadami budowlanymi, wielkość i ilość pomieszczeń sanitarnych powinna być uzależniona od ilości mieszkańców. Niezwykle istotnym kryterium są również godziny, w jakich łazienka będzie zajmowana rano przez wszystkich członków rodziny. Jeśli w dokładnie tym samym czasie z pomieszczenia musi skorzystać więcej niż jedna osoba, warto dokładnie przemyśleć wyposażenie łazienki i dodać np. kolejną umywalkę.
Jeśli tylko dysponujemy niezbędną przestrzenią, warto również przemyśleć zaprojektowanie dwóch osobnych pomieszczeń. Najlepszym rozwiązaniem byłaby oczywiście w pełni wyposażona łazienka dodatkowa, np. dla dzieci. Jeśli jednak ogranicza nas metraż, dobrym pomysłem może być rozdzielenie łazienki wyposażonej w kabiny prysznicowe od toalety. Po ustaleniu ilości pomieszczeń czas oczywiście na ich aranżację.
Również tutaj warto dokładnie przemyśleć ile osób i w jakim czasie może chcieć jednocześnie skorzystać z łazienki, jakie grzejniki łazienkowe wystarczą, aby zadbać o optymalny komfort cieplny i jakie meble sprawią, że pomieszczenie będzie nie tylko stylowe, ale i funkcjonalne. Według ogólnych zasad warto zadbać m.in. o to, aby wanny wolnostojące nie znajdowały się w bliskim sąsiedztwie z kabiną prysznicową, ponieważ ich różna wysokość rzadko kiedy wygląda estetycznie. Niektórzy wolą również ze względów higienicznych montować miski WC w pewnej odległości od umywalki, co ograniczy osadzanie się na niej bakterii kałowych.
Jakie wymiary umywalki łazienkowej
Podstawowe urządzenia w łazience takie jak umywalki wpływają na komfort korzystania z całego pomieszczenia, dlatego niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na jakość ich wykonania, a także wymiary. Przyjmuje się, że umywalka powinna mieć od 40 do 60 cm szerokości i ok. 40 cm głębokości. Dzięki takim wymiarom możliwe jest wykonywanie takich podstawowych czynności jak np. mycie rąk, a także czynności dodatkowych jak m.in. golenie się.
Przyjmuje się również, że meble łazienkowe z umywalką, do swobodnego korzystania potrzebują wolnej przestrzeni przed nimi o powierzchni ok. 100 × 70 cm. Zapewni ona pełną swobodę ruchów, dzięki której nie tylko samo mycie rąk będzie łatwiejsza, ale także zminimalizujemy ryzyko zachlapania i zabrudzenia podłogi.
Wanna czy prysznic? Jak ustawić?
Funkcjonalna łazienka to przede wszystkim taka, po której możemy się swobodnie poruszać. Nie warto zatem montować na siłę wanny, jeśli zwyczajnie nie mamy na nią miejsca. W małych łazienkach zdecydowanie lepiej sprawdzą się kabiny prysznicowe, jednak aby i one zapewniały swobodę, wygodę i bezpieczeństwo, dobrze jest zadbać o to, by nie były mniejsze niż 90 × 90 cm.
Jeśli metraż łazienki nam na to pozwala, możemy pokusić się oczywiście o montaż wanny, ale i ona powinna spełniać pewne kryteria. Podobnie jak w przypadku umywalki, również wanna wymaga od nas zagospodarowania przed nią odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni, a powinna ona wynosić ponownie ok. 100 × 70 cm, aby zapewnić na pełną swobodę ruchów podczas wchodzenia i wychodzenia.
Pralka i meble łazienkowe — skomponuj jedną całość
Urządzenia w łazience, zwłaszcza takiej o małej powierzchni to kwestia kluczowa, aby po pomieszczeniu można było się swobodnie poruszać. Projekt łazienki warto zatem rozpocząć od rozplanowania niezbędnych elementów, tak aby ze sobą nie kolidowały. Funkcjonalna łazienka to przede wszystkim taka, z której możemy swobodnie korzystać również podczas układania włosów, golenia się, malowania i robienia prania. Jeśli nasza pralka otwierana jest z przodu, nie z góry, musimy zwrócić uwagę czy w miejscu, w którym planujemy ją zamontować, drzwiczki będą mogły się swobodnie otwierać i czy wystarczy nam miejsca na jej napełnianie i opróżnianie.
Wyposażenie łazienki oczywiście nie powinno jej dominować. Najlepsze okażą się minimalistyczne meble i dodatki, dzięki którym każdy, nawet najmniejszy metraż wyda się większy i umiejętnie wykorzystany. Pamiętajmy również, że meble łazienkowe powinny zostać z nami przed długie lata, dlatego warto dokładnie przemyśleć ich design, który powinien być spójne z wystrojem reszty domu.
Design i funkcjonalność - spraw, aby Twoja łazienka była nie tylko stylowa, ale także wygodna i bezpieczna! Wybierz optymalne rozwiązania, dobierając wielkość urządzeń do metrażu swojej łazienki i ciesz się jej wyjątkowym urokiem!