Styl art deco w łazience

2018-12-21
Styl art deco w łazience

Chociaż styl art deco powstał w okolicach 1919 roku, to zyskał na znaczeniu trochę później – w latach 20. i 30. XX wieku. Termin wywodzi się z języka francuskiego (art to sztuka, a decoratif – dekorowanie, dekoracyjny) i wywarł ogromny wpływ na rzeczywistość, zarówno na sztukę użytkową, malarstwo, architekturę, jak i urządzanie wnętrz, w tym łazienek. Od kiedy się pojawił, poranna i wieczorna higiena nabrała zupełnie innego wymiaru.

Art deco – siła szczegółów

Art deco było odpowiedzią na secesyjną niedbałość wobec układów przestrzennych i śmiałą próba wykreowania nowego stylu. Zaczęto zwracać uwagę na funkcjonalność i prezencję przedmiotów oraz to jaki wpływ na człowieka ma przestrzeń w której przebywa. Filozofia art deco mówi, że każdy przedmiot powinien być wykonany starannie, z dbałością o detale, a dodatki, szczegóły, którymi nikt wcześniej nie zawracał sobie głowy, muszą być dopieszczone prawie do perfekcji. Wystarczy spojrzeć na meble w stylu art deco, by zrozumieć, o czym mowa: na te wszystkie elementy, jak nóżki czy uchwyty ze złoconego brązu, porcelany czy egzotycznego drewna, te ponadczasowe geometryczne formy i wyjątkowe wzory.

Cechy stylu art deco

Mówiąc najkrócej: łazienka w stylu art deco to bogactwo kompozycyjne, w którym jednak łatwo się pogubić, pomieszać wszystko ze sobą, osiągając efekt odwrotny do zamierzonego. Dlatego tak ważne jest, aby podejść do tematu z rozwagą, wyczuciem, tworząc tak zwany przepych kontrolowany. Na pewno pasują tu naturalne, eleganckie i dość kosztowne materiały, czyli marmur, drewno egzotyczne, a nawet pozłacane powierzchnie.

Sprawdzają się również geometryczne bryły mebli łazienkowych, o których wspominaliśmy powyżej oraz zestawienie czerni i bieli (zwłaszcza okładzin i mebli). W łazienkach w klimacie art deco spotkamy również liczne ozdoby jak plakaty, mapy, reprodukcje, dekoracje, zarówno kunsztownie wykończone uchwyty, jak i kinkiety, żyrandole czy kryształowe lustra o owalnych kształtach. Ciekawą ozdobą są również kwiaty, szczególnie modne w okresie rozkwitu tego stylu – palmy i paprocie.

Dla kogo styl art deco?

To zdecydowanie styl aranżacyjny dla osób wymagających i lubiących wyzwania. Przypadnie do gustu każdemu, kto nie odnajduje się w modnym w ostatnich latach, wzornictwie minimalistycznym czy skandynawskim. Art deco lubi przestrzeń, warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli nie chcemy, by mnogość ozdobnych elementów przytłoczyła swoim ogromem pomieszczenie. Dlatego też takie aranżacje sprawdzają się szczególnie dobrze w rewitalizowanych kamienicach czy postprzemysłowych budynkach.

Styl art deco w przestrzeniach łazienkowych wymaga przede wszystkim wyczucia – łatwo bowiem popaść w stylistyczną przesadę. Te aspekty sprawiają, że rzadko możemy spotkać łazienkę zaaranżowaną w tym stylu. Dzięki temu zachwycają jeszcze bardziej.

pixel