Syfony do wanny, brodzika, umywalki. Jak wybrać?

2019-04-23
Syfony do wanny, brodzika, umywalki. Jak wybrać?

Bogactwo dostępnych rozwiązań aranżacyjnych sprawia, że łatwiej dziś niż dawniej pokusić się o oryginalną, odpowiadającą naszej osobowości, łazienkę. Już nie tylko schludna i estetyczna, ale również z charakterem, w której tradycyjne rozwiązania współpracują z bardziej zaskakującymi i nieoczywistymi elementami. Mimo większej oferty ciekawych koncepcji, stale trzeba pamiętać o elementarnej funkcjonalności, bez jakiej łazienka będzie piękna, ale jednocześnie zacznie sprawiać problemy. Podstawą jest więc dobranie odpowiedniego syfonu, zarówno do wanny, brodzika, jak i umywalki. O czym pamiętać?

Syfon - jak to się zaczęło?

Już w starożytności wiedziano jak ważna to część instalacji. Pierwsze wzmianki pochodzą z opisów Herona z Aleksandrii, ale dopiero w 19 wieku - w 1825 roku, konstrukcja syfonu została opatentowana (za sprawą Charlesa Plinth’a). Dwanaście lat później - w 1837 roku powstała zaś wersja, która przetrwała do współczesności. Jej twórcą jest Antoine Perpignan. Ciekawe czy wiedział, że jego projekt ostanie się do dzisiejszych czasów i będzie najpopularniejszym rodzajem zamknięcia wodnego w umywalkach, wannach i brodzikach?

Syfon - co to takiego? Jak działa?

Niby każdy wie, czym jest syfon, ale jak przychodzi to objaśnienia, to pojawiają się problemy. Opisując więc go w sposób najbardziej uproszczony - to element odpowiadający za odprowadzanie zużytej wody, ale i zabezpieczający przed przedostawaniem się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. Jak dokładnie działa? To proste - zużyta woda zostaje odprowadzona z umywalki/wanny/brodzika do pionu kanalizacyjnego, ale część zostaje właśnie w syfonie, a dokładnie w tzw. zamknięciu wodnym. Stale używana instalacja gwarantuje, że wody w syfonie nie zabraknie, jeśli jednak nie będziemy jej używać przez dłuższy czas - zapobiegawczo należy go zalać.

Syfon - czy rzeczywiście jest niezbędny?

Z jednej strony - da się bez niego obejść. Przykładem kratki ściekowe, które spotkać można szczególnie w budownictwie z minionej epoki, tak samo można powiedzieć o syfonach zewnętrznych w pralkach czy zmywarkach, gdyż te urządzenia mają już je wbudowane w swoją konstrukcję. Z drugiej strony, syfon ma ogromne znaczenie w łazienkach, które - jak wspomnieliśmy we wstępie - są coraz piękniejsze, ale nie mogą obejść się bez niektórych tradycyjnych elementów instalacyjnych. Do kupienia zachęca też jego cena, jak również to, że jest prosty w montażu. Z tego względu wybierany jest nawet wtedy, gdy jego obecność nie jest konieczna.

Syfony do różnych zadań

Konstrukcja syfonu nie zmieniła się od bardzo dawna, ale w zależności od tego, do jakiej instalacji jest przeznaczony, może różnić się pod kątem pewnych detali. Zobaczymy to na poniższych przykładach: syfonu do wanny, brodzika i umywalki.

• Syfon do wanny

W pierwszym przypadku trzeba zastosować syfon niski, bo wanna znajduje się w niewielkiej odległości od posadzki. Nie dziwi więc, że przez te utrudnienia w montażu, kształt syfonu jest dość specyficzny. To jednak przelew najbardziej różni ten model od innych (np. syfonu brodzikowego).

Syfon przelewowo odprowadzający z funkcją napełniania Catido SP1

• Syfon do brodzika

Cechuje się bardzo niskim zamknięciem wodnym - jest więc przez to skrócony, aby zajmował jak najmniej miejsca. Takie syfony często pozbawione są systemu korków, choć nie zawsze, bo wyjątkiem są głębsze brodziki, gdzie taki element niekiedy się pojawia.

Syfon brodzikowy Mcalpine HC27-CPB 90mm

• Syfon umywalkowy

Najbardziej rozpoznawalny kształt syfonu zarezerwowany jest dla umywalek. Wszyscy go kojarzymy za sprawą głębokiego zamknięcia wody, prostej konstrukcji i dość dużej wysokości.

Syfon umywalkowy okrągły Vedo VSY1010

• Inne syfony

Warto przy okazji wspomnieć o dwóch dodatkowych syfonach: do zlewozmywaków i pralek. W przypadku pierwszej opcji wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia ze zlewozmywakiem dwukomorowym, czy jednokomorowym. Jednak, żeby nie zagłębiać się w techniczne sprawy, trzeba przyznać, że model ten wyglądem przypomina syfon umywalkowy.

Syfon do pralki trochę się różni od pozostałych, bo tylko w nim - zamiast zamknięcia wodnego - używana jest kulka, która działa jak zawór zwrotny. To logiczne, bo w przypadku pralki nie chodzi o zatrzymywanie nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji, ale o to, aby podłączenie węża odpływowego było wygodne, szczelne i estetyczne. Ten sam syfon stosowany jest też w innych urządzeniach, na przykład zmywarkach.

Montaż syfonu - klasycznie czy nowocześnie?

Dawniej nie było wyboru, bo dostępny był tylko klasyczny sposób montażu. Dzisiaj coraz mniej osób się na niego decyduje, bo ma liczne mankamenty, m.in. łatwo go uszkodzić. Są też niezbyt odpowiednie dla osób niepełnosprawnych, bo w przypadku syfonów umywalkowych ich wysokość przeszkadza w bliskim podjechaniu wózkiem inwalidzkim.

Zdecydowanie lepiej sprawują się syfony nowoczesne - podtynkowe. Zastosowano w nich przedłużony odpływ, dzięki czemu zamknięcie wody znajduje się pod tynkiem. Takie rozwiązanie nie tylko poprawia aranżację wnętrz, ale jednocześnie pozwala odzyskać przestrzeń.

Kupujemy syfon - na co zwrócić uwagę?

Wydaje się, że nie ma nic prostszego niż kupno syfonu, jak jednak zaprezentowaliśmy w artykule - ten pozornie nieskomplikowany element ma pewne cechy, na które warto rzucić okiem. Będąc więc w sklepie bądź zamawiając taki produkt przez internet, oceńmy, czy jest możliwość, aby czyścić go od góry. To zwłaszcza ważne w przypadku syfonów wannowych, które trudno zdemontować. Docenimy to jednak również w odniesieniu do syfonów innego typu: umywalkowych i zlewozmywakowych. Ważny jest również filtr pozwalający na zatrzymywanie większych zanieczyszczeń, materiał (powinien być wysokiej jakości) oraz korek - dominują dziś tzw. modele cięgnowe lub klik-klak. Wiemy już wszystko o syfonach, teraz pozostaje nam zaopatrzyć się z odpowiedni model.

pixel