Szafka umywalkowa stojąca – jak dobrać szafkę pod umywalkę?

2023-04-14
Szafka umywalkowa stojąca – jak dobrać szafkę pod umywalkę?

W aranżacjach dzisiejszych łazienek przeważają umywalki montowane na szafkach. To rozwiązanie pozwala wykorzystać przestrzeń pod umywalką i osiągnąć spójną oraz ciekawą aranżację. W sklepach znajdziesz wiele modeli szafek, które różnią się nie tylko materiałem wykonania i kolorem. Sprawdź, jak dobrać szafkę umywalkową do ceramiki i aranżacji łazienki, aby była dodatkiem nie tylko estetycznym, ale i praktycznym.

Szafka pod umywalkę – co trzeba o niej wiedzieć?

Niegdyś w łazienkach można było znaleźć umywalki ścienne, których syfon zakrywany był ceramiką. Choć rozwiązanie to było estetyczne, to jednak w małych łazienkach zabierało za dużo miejsca. W aranżacjach łazienek liczy się każda wolna przestrzeń, którą należy odpowiednio zagospodarować. W tym pomoże Ci szafka umywalkowa.

Dzięki specjalnie skonstruowanym meblom możesz umieścić umywalkę na szafce i zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania drobnych akcesoriów łazienkowych lub chemii. Przestrzeń łazienki będzie jeszcze lepiej wykorzystana, a najpotrzebniejsze rzeczy będziesz mieć zawsze pod ręką. W wielu sklepach znajdziesz szafki z umywalką, które stanowią komplet. Masz zatem pewność, że oba elementy do siebie pasują. Jeśli jednak zdecydowałeś się na kupno osobno obu elementów, dowiedz się, jak dobrać szafkę pod umywalkę.

Szafka podwieszana 140 cm Catido 120ROUND1 odporna na wilgoć BLUM

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szafki pod umywalkę?

Modeli szafek pod umywalkę jest wiele. Pierwszym kryterium wyboru powinien być materiał wykonania. Z jakiego materiału powinna być wykonana szafka pod umywalkę? Większość mebli łazienkowych jest z płyty MDF, której powierzchnia została pokryta laminatem. To sprawia, że szafka jest odporna na panującą we wnętrzu wilgoć. Aby mieć jeszcze większą pewność, że woda nie uszkodzi mebli, możesz wybrać modele, których fronty są dodatkowo zabezpieczone lakierem poliuretanowym.

Szafka umywalkowa powinna być dopasowana do aranżacji całego pomieszczenia. W łazienkach industrialnych, skandynawskich czy rustykalnych doskonale pasują meble z laminatem drewnopodobnym. Z kolei w nowoczesnych czy glamour warto wybrać meble o gładkich i błyszczących frontach, które świetnie odbijają światło.

Szafka pod umywalkę może mieć konstrukcję otwartą, składającą się z półek lub zamkniętą, czyli przykrytą frontem. Wiele z dostępnych modeli zamiast półek ma wygodne szuflady, w których możesz przechować drobne kosmetyki. Rozkład półek i szuflad dopasuj do swojej wygody i przedmiotów, które chcesz w nich przechowywać.

Jak dopasować szafkę do umywalki?

Szafka pod umywalkę jest meblem o dość specyficznej konstrukcji. To właśnie na niej osadza się umywalkę. Powinna mieć także miejsce na wygodne podłączenie syfonu. Koniecznie dopasuj konstrukcję szafki do modelu umywalki łazienkowej. Nieco inne meble powinno wybrać się do umywalek naszafkowych, wpuszczanych w blat, a inne do nablatowych.

Catido UNDER 60 UW Szafka podwieszana odporna na wilgoć Antracyt

Szafki do umywalek nablatowych są najbardziej pojemne, w ich wnętrzu znajduje się jedynie niewielki syfon. Cała ceramika montowana jest na górze, więc misa nie zajmuje dodatkowej przestrzeni we wnętrzu mebla. Najmniej pojemna jest szafka na umywalkę wpuszczaną w blat, ponieważ krawędź ceramiki jest zrównana z blatem szafki. Cała misa znajduje się we wnętrzu mebla. Do umywalek wpuszczanych najlepiej wybierać szafki półkami i frontami, dzięki czemu misa i syfon umywalkowy są elegancko ukryte.

Niezależnie od rodzaju umywalki, który wybrałeś, szafka powinna być do niej dopasowana pod względem wykonanych otworów na misę lub baterię, a także wymiarów. Pamiętaj, że masz do wyboru także baterie podtynkowe, które nie wymagają wykonywania dodatkowych otworów w szafce.

Stojąca szafka pod umywalkę – wady i zalety

Szafki umywalkowe można podzielić także ze względu na rodzaj montażu. Do wyboru masz modele stojące. Wyposażone są w niższe bądź wyższe nóżki. Ich zaletą jest duża pojemność, a także możliwość obciążenia mebla naprawdę ciężkimi przedmiotami. Z powodzeniem możesz przechowywać w niej chemię i proszki do prania. Minusem tego rozwiązania jest jednak trudność mycia podłogi pod szafką, a jak wiadomo, czystość w łazience jest niezwykle ważna dla zachowania higieny.

Alternatywą dla szafek stojących są modele wiszące. Są mniejsze, ponieważ nie sięgają do samej ziemi. Montuje się je na listwach przymocowanych do ściany. Ich zaletą jest nowoczesny design, łatwość utrzymania w czystości podłogi pod szafką, a także możliwość montażu ich na dowolnej wysokości. Sprawdzą się zatem zarówno do umywalek nablatowych, jak i wpuszczanych w blat.

Szafka podwieszana odporna na wilgoć 80 cm Catido Simple Round 43 BLUM

Szafka pod umywalkę nablatową – jaka wysokość będzie najlepsza?

Obliczając wysokość montażu szafki pod umywalkę nablatową, koniecznie najpierw określ wysokość umywalki. Jej górny rant powinien być na takiej wysokości, aby każdy z domowników mógł komfortowo z niej korzystać. Górny blat szafki powinien rozpoczynać się tuż pod umywalką. Mebel będzie zatem zamontowany stosunkowo nisko.

Szafki pod umywalkę są wygodnym rozwiązaniem pozwalającym zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania łazienkowych akcesoriów. Pamiętaj, aby dobrać mebel do modelu umywalki, baterii i aranżacji wnętrza. Niezbędne wyposażenie łazienki w tym baterie nablatowe mocowane za umywalką znajdziesz w naszym sklepie internetowym Catido. Stwórz swoją wymarzoną aranżację łazienki.

pixel