W jakim wnętrzu sprawdzi się wanna wolnostojąca?

2021-10-12
W jakim wnętrzu sprawdzi się wanna wolnostojąca?

Wygląd łazienek zmienia się z każdym rokiem, a rozwiązania, które jeszcze niedawno wydawały się przeznaczone tylko dla nielicznych, szybko stają się powszechne, dostępne dla wszystkich. Tak jest na pewno w przypadku baterii podtynkowych, które wybierane są praktycznie do wszystkich nowych łazienek. Na uwagę jednak zasługują też inne ciekawe aranżacje na czele z wanną wolnostojącą. Powstaje jednak pytanie: w jakim wnętrzu się sprawdzi? Czy nasza łazienka nie jest za mała na to urządzenie sanitarne?

Mała łazienka? Duży problem?

Czasy się zmieniają, a wraz z nimi wygląd naszych mieszkań, które zyskują na lekkości, są mniej przeładowane sprzętami, przyjemniejsze do spędzania czasu. Widać to szczególnie w łazience, gdzie jeszcze do niedawna ciężko było wprowadzić nowe rozwiązania, zastępując tym samym starszą, mało praktyczną i nieestetyczną aranżację. W dużej mierze wynikało to z tego, że ceny materiałów były wygórowane i niedostępne dla większości osób, ale też często przeszkadzał mały metraż łazienki. Podczas gdy w innym pomieszczeniach można pozwolić sobie na większą swobodę aranżacyjną, tak w niedużym pokoju kąpielowym, ograniczonym przez typową funkcjonalność, do jakiej jest przeznaczony, było o to zdecydowanie trudniej. 

Mimo że łazienki nagle się nie powiększyły i dalej nie należą do przestronnych wnętrz, to łatwiej stworzyć w nich nie tylko praktyczną, ale również elegancką i minimalistyczną przestrzeń. Jeśli o takiej marzymy, zainwestujmy w odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest właściwie dobrana armatura, jak wspomniane we wstępie baterie podtynkowe, ale też wanna wolnostojąca, na jaką mogą sobie pozwolić nie tylko właściciele dużych łazienek, bo dostępne są też modele przeznaczone do mniejszych pomieszczeń. 

Wanna wolnostojąca w małej łazience? Żaden kłopot!

Wielu osobom wydaje się, że na wannę wolnostojącą mogą sobie pozwolić tylko właściciele przestronnych łazienek, i to takich, które spotykane są jedynie w barwnych katalogach z pięknymi zdjęciami. Nic bardziej mylnego! Chociaż taki rodzaj wanny zawsze jest rekomendowany do dużych łazienek, gdyż to niezbędny, centralny element stylowo urządzonego pokoju kąpielowego, to warto wiedzieć, że wiele modeli sprawdza się w mniejszych wnętrzach. 

To za sprawą ich budowy, a dokładnie - prostej krawędzi pozwalającej na dosunięcie jej bezpośrednio do ściany. Dzięki temu możemy cieszyć się wyjątkowej urody wanną wolnostojącą, która zajmuje tyle samo miejsca, co tradycyjny model bez zabudowy. Jeśli więc dysponujemy małą łazienką, nie musimy rezygnować z zakupu wanny wolnostojącej, biorąc jednak pod uwagę to, że jej umieszczenie jest możliwe tylko w rogu łazienki oraz w jej wnęce. Takie położenie jest najbardziej odpowiednie, nie przytłacza stylistycznie, sprawia, że łatwiej zaoszczędzić i zoptymalizować wolne miejsce. Jak więc widzimy, nowoczesna niedużej rozmiarów łazienka, to nie tylko baterie podtynkowe, ale też najbardziej designerski, modny kształt wanny

A czy da się ją połączyć z prysznicem?

No dobrze - ktoś może zapytać - a czy wanna wolnostojąca poza swoim wyjątkowym wyglądem zapewnia wielofunkcyjność, mianowicie, czy można ją podłączyć do kabiny prysznicowej? I znów, jak w przypadku małej łazienki, może się wydawać, że nic z tego, takie rozwiązanie jest wykluczone, ale jest wręcz przeciwnie - nie ma przeszkód, by stworzyć taką kombinację, co zapewnia funkcjonalność przy jednoczesnym zachowaniu stylowego wygląd. Wielu producentów zapewnia taką możliwość, wyposażając swoje wanny w specjalnie skonstruowany stelaż (ma ogromne znaczenie, zabezpieczając wannę z trzech stron) wykonany ze stali nierdzewnej. W jego ramie umieszczono szkło hartowane. 

Okrągła, prostokątna, o innym kształcie?

Do łazienek o mniejszej powierzchni najlepiej sprawdzają się wanny wolnostojące prostokątne o zróżnicowanych wymiarach (np. 170x80x60), przyścienne, ale też modele o nietypowym kształcie. Dobrze prezentują się też wanny wolnostojące ulokowane w jednym z rogów łazienki. Niby są krótsze niż sanitariaty prostokątne, ale za to szersze. Na pewno najefektowniej prezentuje się wanna okrągła, która oczywiście pasuje tylko do łazienek o dużym metrażu, gdyż jej szerokość wynosi blisko 2 metry. Poza tym, są one dość drogie. 

A może hydromasaż?

Niezależnie, jaki rodzaj wanny wolnostojącej wybierzemy, mamy możliwość kupić model wyposażony w udogodnienia jak hydromasaż, dzięki czemu stworzymy w łazience strefę domowego salonu SPA. Kąpiel urozmaicona delikatnym uderzaniem biczy wodnych, zapewnia odprężenie, wpływając bardzo korzystnie na ciało, wzmacniając mięśnie i stawy. Dostępne są różne rodzaje wanien wolnostojących z hydromasażem - sterowane ręcznie, ale też z systemem elektronicznym. Poza tym oferowane są modele z wieloma innymi funkcjami dodatkowymi jak aromaterapia, ozonowanie wody itd. 

Wanna wolnostojąca sprawdzi się więc zarówno w dużych, jak i mniejszych łazienkach. Z jednym zastrzeżeniem - tak jak to opisaliśmy w artykule - wielkość ma znaczenie w przypadku kształtu sanitariatu, bo do małego pomieszczenia nie wstawimy modelu okrągłego.

pixel