WC — w łazience czy osobno?

2022-10-03
WC — w łazience czy osobno?

Jeszcze kilka lat temu toaleta w łazience była rozwiązaniem najpopularniejszym, projektowanym w każdym mieszkaniu, apartamencie czy domu prywatnym. Dziś coraz częściej spotkać możemy małe i funkcjonalne pomieszczenia dodatkowe takie jak osobne WC, które w dużym stopniu może przyczynić się do podniesienia komfortu naszego życia, zwłaszcza jeśli w domu mieszka więcej osób. Co sprawia, że tak chętnie oddzielamy WC od łazienki? Jakie są plusy, a jakie minusy tego rozwiązania? Koniecznie sprawdź!

Razem czy osobno — łazienka czy toaleta

Ponieważ WC w łazience jest rozwiązaniem powszechnym, próba ich rozdzielenia dla wielu osób może wydawać się niepraktyczna, a wręcz dziwna. Toaleta w łazience jest zwyczajnie wygodna. Pozwala wykonać wiele czynności, bez konieczności przechodzenia do innego pomieszczenia co mogłoby być uciążliwe zwłaszcza w sezonie zimowym. Mimo to, zwolenników osobnej ubikacji w domu nie brakuje, głównie ze względu na takie korzyści jak poczucie intymności, możliwość korzystania z pomieszczeń przez dwie osoby w tym samym czasie, a nawet higiena!

Urządzanie wnętrz a rozmiar łazienki

WC w łazience, choć jest rozwiązaniem powszechnym, jest też znacznie mniej higieniczne niż zaprojektowanie dwóch osobnych pomieszczeń. Dzieje się tak, ponieważ podczas spłukiwania miski WC w powietrze wzbijają się bakterie kałowe, które mogą osadzać się nie tylko na powierzchniach, ale również na naszych ręcznikach, gąbkach i innych elementach wyposażenia. Osobna toaleta jest także rozwiązaniem bardzo praktycznym, kiedy często zapraszamy do siebie gości. Dzięki niej mamy pewność, że żadna osoba niepożądana nie ma kontaktu z naszymi osobistymi przedmiotami i nie skorzysta z niewłaściwego ręcznika.

Catido Venice 5-0 Slim Rimless Miska WC wisząca

Z kolei toaleta w łazience będzie lepszym rozwiązaniem, jeśli zwyczajnie nie mamy możliwości lub miejsca na to, aby odseparować od siebie te dwa pomieszczenia. Warto pamiętać, że każda, nawet najmniejsza toaleta musi być wyposażona również w umywalkę, dlatego, jeśli pomieszczenie, w którym planujemy stworzyć toaletę, pomieści jedynie zestawy WC podtynkowe, lepiej zaprojektować WC w łazience.

Alternatywą dla osobnych pomieszczeń może okazać się zaplanowanie łazienki w taki sposób, aby te dwie strefy oddziałały ścianki lub luksfery. Choć trudno będzie osiągnąć funkcjonalność podobną do zaprojektowania dwóch osobnych pomieszczeń, możemy dzięki ściankom zadbać o większą higienę, a także schować przed wzrokiem gości prywatne elementy wyposażenia. Wydzielenie stref funkcyjnych w naszej łazience pozwoli również na zastosowanie dodatkowych elementów wyposażenia takich jak miski WC z bidetem.

Catido Simple 49 cm Bidet 2w1 Miska WC wisząca Rimless z funkcją bidetu Czarny połysk

Mała łazienka bez toalety – czy to dobra opcja?

Jeśli tylko mamy możliwość zaprojektowania osobnej toalety, warto postawić na to rozwiązanie, zwłaszcza jeśli dysponujemy niewielką łazienką. Eliminując takie elementy jak rama montażowa do WC, zyskujemy sporo dodatkowej przestrzeni, którą możemy dowolnie wykorzystać. Toaleta w łazience, zwłaszcza takiej o niewielkim metrażu sprawia, że o wiele trudniej uzyskać, elegancki, przestronny design, a dodanie elementów ozdobnych jak zapachowe świece czy rośliny może stworzyć efekt przesycenia, przez co cały wystrój straci na atrakcyjności. Ponadto, w łazienkach bez toalety jesteśmy w stanie bardziej się zrelaksować, ponieważ mamy pewność, że żadna osoba podczas naszej kąpieli nie będzie pukała w drzwi, chcąc skorzystać z WC.

Duża łazienka z pełnym wyposażeniem — wygoda i funkcjonalność

Mimo wszystko osobna łazienka w domu jest rozwiązaniem, które nie przypadnie do gustu każdemu. Przede wszystkim należy pamiętać, że łazienka z ubikacją jest zwyczajnie rozwiązaniem najwygodniejszym. Zarówno poranne, jak i wieczorne czynności higieniczne możemy wykonać bez opuszczania pomieszczenia. Większa przestrzeń daje też znacznie większe możliwości aranżacyjne. Duża, przestronna łazienka to doskonała okazja do zabawy kolorami, fakturami, a nawet kształtami.

Muszla klozetowa w łazience to najlepsze rozwiązanie także, jeśli w domu mieszkają osoby starsze i dzieci. Możliwość kąpieli i skorzystania z toalety bez konieczności przechodzenia do innego pomieszczenia wpłynie pozytywnie na poprawę ich komfortu, a także podniesie poziom bezpieczeństwa, eliminując ryzyko poślizgnięcia się. Ponadto łazienka z toaletą stanowi wygodniejsze rozwiązanie zimą.

Catido Simple 49 Slim Miska WC wisząca Rimless Czarny połysk

Czy wiesz już, które rozwiązanie będzie w stanie spełnić Twoje oczekiwania? Zaplanuj swoją wymarzoną łazienkę tak, by była nie tylko stylowa, ale i funkcjonalna! Z toaletą, czy bez? Zdecyduj sam!

pixel