Wanna czy prysznic - wybierz bardziej ekologiczne rozwiązanie

2022-03-18
Wanna czy prysznic - wybierz bardziej ekologiczne rozwiązanie

Kilkadziesiąt lat temu niemal każda polska łazienka wyglądała podobnie. Można było w niej znaleźć wannę, umywalkę oraz miskę WC. Dziś wiele w tej materii się zmienia, a łazienki coraz bardziej zaczynają przypominać domowe SPA albo kąpielowe pokoje. Stają się funkcjonalne, efektowne pod względem wizualnym, luksusowe. Coraz częściej pojawiają się w nich wanny wolnostojące, a alternatywą dla nich są bogato wyposażone kabiny prysznicowe. Nie wszyscy inwestorzy decydują się na jedną z powyższych opcji. Duże pomieszczenia umożliwiają aranżację łazienki, w której znajdzie się zarówno wanna (wolnostojąca lub przeznaczona do zabudowy), jak i prysznic. Jednak mały metraż może zmusić do wyboru. Które rozwiązanie będzie korzystniejsze i bardziej ekologiczne?

W ostatnich latach możemy zauważyć rosnącą popularność kabin prysznicowych. Wiele osób utrzymuje też, że takie rozwiązanie jest bardziej ekologiczne, bo wiąże się z mniejszym zużyciem wody. Czy tak jest rzeczywiście?

Co zużywa mniej wody? - wanna vs. prysznic

Aby ocenić, które rozwiązanie jest bardziej ekologiczne, należy przede wszystkim uświadomić sobie, ile wody zużywa się w wannie, a ile podczas kąpieli pod prysznicem. Pojemność wanny wynosi ok. 150 litrów. Zależy to oczywiście od jej modelu, a także tego, czy podczas kąpieli nalewamy wody do pełna, czy też nie. W przypadku prysznica natomiast zużywamy ok. 15 litrów wody na minutę. Nietrudno obliczyć, że jeśli spędzimy na kąpieli pod prysznicem 5 minut, zużyjemy aż 75 litrów wody, a przy 10-minutowej kąpieli tyle samo wody, co w wannie. Czy można zatem powiedzieć, że kąpiele pod prysznicem są ekologiczne, bo wiążą się z mniejszym zużyciem wody niż kąpiele w wannie? – Naszym zdaniem bardziej zgodne z prawdą jest stwierdzenie, że ilość zużytej wody zależy zarówno od sposobu kąpieli, jak i od czasu, jaki na nią poświęcamy. Dlatego pamiętajmy – eko możemy być niezależnie od tego, czy wybieramy kabiny prysznicowe, czy wanny. Znaczenie ma tutaj ilość zużywanej wody i to niezależnie od sposobu kąpieli.

Jak obniżyć zużycie wody?

Proekologiczne postawy to efekt coraz większej świadomości społeczeństwa. Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest racjonalne zużywanie zasobów naturalnych, które nie są przecież nieskończone. Chęć oszczędzania wody często wynika też z rosnących opłat za jej zużycie. Warto więc zastanowić się, w jaki sposób możemy obniżyć rachunki, a przy okazji przysłużyć się naszej planecie i zadbać o lepszą przyszłość następnych pokoleń…

Do obniżenia zużycia wody przyczynią się krótsze kąpiele pod prysznicem. Korzystając z wanny, nie musimy napełniać jej do końca. Dodatkowo można zainstalować głowicę prysznicową o niskim przepływie wody. Podczas kąpieli pod prysznicem warto zakręcać wodę na czas mycia głowy lub ciała, a odkręcać ją po zakończeniu tych czynności po to, by spłukać żel lub szampon.

Catido EDGES Optitec® Basf Wanna Wolnostojąca 170X77 cm

Idealne rozwiązanie do małej łazienki

Wybór pomiędzy wanną a kabiną prysznicową to nie tylko kwestia oszczędności wody. Warto zwrócić uwagę na to, że kabiny (których zresztą mamy dziś niezwykle szeroki asortyment) zajmują w pomieszczeniu zdecydowanie mniej miejsca od wanny. Dlatego dla osób, które dysponują łazienką o niewielkim metrażu, wydają się oczywistym wyborem. Co więcej, jeśli domownicy preferują szybki, orzeźwiający prysznic od długiej kąpieli, będziemy też mówić o sporej oszczędności czasu. Natomiast co do wygody użytkowników oraz stylistyki wnętrza, to zależy to przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Bogata oferta producentów akcesoriów łazienkowych, z jaką mamy współcześnie do czynienia, pozwala dopasować odpływy prysznicowebaterie podtynkowe i zestawy prysznicowe do konkretnych oczekiwań.

Catido Vidi Cbox PL1 Bateria podtynkowa mechaniczna złoty mat

Współczesna łazienka – efektownie, praktycznie i luksusowo

Aranżując wnętrze łazienki, kierujemy się też w dużej mierze poczuciem własnej estetyki i chęcią stworzenia komfortowego wnętrza. Dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie wanny wolnostojące, które wnoszą do aranżacji powiew luksusu. Niestety taki wybór wiąże się z koniecznością posiadania łazienki o sporym metrażu, bo dla lepszego efektu wizualnego zwykle ustawia się je w pewnej odległości od ściany. Jednak nawet wtedy, jeśli musimy z tej opcji zrezygnować na rzecz kabiny, łazienka może wyglądać nowocześnie i stylowo. Wystarczy wybrać odpowiedni zestaw prysznicowy podtynkowy. Te mogą być wyposażone w cieszące się dużym zainteresowaniem deszczownice. Z kolei wanna może być wyposażona w funkcję hydromasażu, który podnosi komfort użytkowników. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na jednoczesny montaż wanny i prysznica, a przy tym nie potrafimy wybrać pomiędzy jednym a drugim, kompromisem może być wanna z funkcją prysznica. Takie modele mają zamontowane szyby, które chronią pomieszczenie przed zachlapaniem.

Catido Vidi Cbox PL1 Zestaw prysznicowy podtynkowy 3mm rozeta biały mat Optimum

Na aranżację łazienki można mieć wiele pomysłów. W niektórych z nich inwestorzy starają się uwzględnić komfort użytkowników oraz ekologiczne rozwiązania. Warto jednak pamiętać, że ekologia rozumiana jako oszczędność wody to nie tylko kwestia wyboru pomiędzy wanną a prysznicem, ale także promowanie odpowiednich zachowań, takich zakręcanie wody na czas mycia głowy albo skrócenie czasu kąpieli.

pixel