Wanna z prysznicem - czy pasuje do Twojej łazienki?

2021-10-27
Wanna z prysznicem - czy pasuje do Twojej łazienki?

Odwieczny dylemat - wanna czy prysznic, wcale nie musi nam spędzać snu z powiek, ponieważ nie ma konieczności, by decydować się na jeden z sanitariatów. Taką możliwość zapewnia wanna z prysznicem. Czy to rozwiązanie tylko do dużych łazienek, czy sprawdzi się też na mniejszym metrażu?

Marzenia a rzeczywistość

Któż by nie chciał mieć dostępu do prysznica, który umożliwia szybkie umycie ciała, ale i do wanny, pozwalającej na dłuższą, relaksująca kąpiel? Wiele osób o tym marzy, lecz w większości przypadków trzeba się na coś zdecydować, bo nie ma możliwości, by mieć jedno i drugie rozwiązanie. Na szczęście można połączyć to, co praktyczne i oszczędne (szybki prysznic, małe zużycie wody), z tym, co komfortowe (nic nie zastąpi przyjemnej kąpieli wannie). Powstaje jednak pytanie, czy rzeczywiście nasza łazienka nie jest na to za mała?

Prysznic z wanną? Pewnie, że tak!

Praktycznie każdy spotkał się z pytaniem: co jest lepsze do łazienki - prysznic czy wanna? Tak naprawdę nie ma tu jednej słusznej odpowiedzi, bo oba rozwiązania mają swoje mocne oraz słabe strony. Wielbiciele długich kąpieli nie wyobrażają sobie, że mogliby z nich zrezygnować. Z drugiej strony, nic nie zastąpi szybkiego prysznica, co - jak już wspomnieliśmy - wiąże się z dużymi oszczędnościami. Wykorzystanie wody jest tu o wiele mniejsze niż w przypadku kąpieli.

Połączenie prysznica i wanny raz na zawsze rozwiązuje ten dylemat. Dzięki temu nie musimy rezygnować z żadnego rozwiązania i w razie potrzeby spędzać w łazience mniej lub więcej czasu - zależnie od tego, na co w danym momencie możemy sobie pozwolić lub jaki akurat mamy nastrój. Zalety tego połączenia są oczywiste - przede wszystkim zyskujemy większą elastyczność, co ma tym bardziej wielkie znaczenie dla rodzin z dziećmi, gdy z łazienki korzysta wiele osób. Zestawy wannowe z natryskami poleca się szczególnie dla domów z tylko jedną pełną łazienkę, gdyż gwarantują optymalną funkcjonalność na ograniczonej przestrzeni.

Dostępne zestawy świetnie się prezentują, więc łatwo dopasować je do aranżacji pomieszczenia. Nie ma znaczenia, czy gustujemy w zestawach prysznicowych podtynkowych, czy raczej wolimy natynkowe modele - bez trudu znajdziemy rozwiązanie wpisujące się w klimat wnętrza.

Wanna z prysznicem - do jakich łazienek?

Na pytanie, w jakiej łazience sprawdzi się wanna z prysznicem, odpowiemy, że w praktycznie każdej. Może to być zaskoczeniem dla niektórych osób twierdzących, że ich łazienka ma zbyt mały metraż. Nie ma takiego rozróżnienia, głównie dlatego, że nawet do małej łazienki można dobrać odpowiedni zestaw składający się z wanny o optymalnej wielkości i zestawu podtynkowego prysznicowego lub natynkowego, zależnie od tego, co nam się bardziej podoba i pasuje do klimatu wnętrza.

Co ważne, coraz częściej po taki zestaw sięgają osoby dysponujące ograniczonym metrażem. Tak naprawdę wanna z prysznicem w małej łazience to idealne połączenie funkcjonalności, oszczędności miejsca i estetyki. Oczywiście, jeśli łazienka jest naprawdę nieduża i gołym okiem widać, że nie zmieścimy w niej wanny, to niestety, ale nie mamy tu żadnego pola manewru - musimy zrezygnować z tego rozwiązania i wybrać po prostu sam zestaw prysznicowy podtynkowy.

Z drugiej strony, posiadacze naprawdę dużych łazienek nie muszą łączyć wanny i prysznica, bo mogą zdecydować się na oddzielny montaż tych sanitariatów. Miejmy jednak na uwadze, że wiąże się to z większymi kosztami. Wybór wanny z prysznicem to więc spore oszczędności, no chyba że mamy w planach zakup modelu z górnej półki cenowej - w tej sytuacji koszty mogą być podobne. Gdzie jeszcze warto zainwestować w zestaw wanna i prysznic?

Zdecydowanie w domach piętrowych, gdy jedna z łazienek znajduje się na poddaszu. Występujące tam skosy utrudniają aranżację, dlatego też potrzeba dobrego planu, jak wszystko tu dobrze ułożyć. Wanna z prysznicem pasuje tu naprawdę dobrze.

Jaką wannę z prysznicem wybrać?

Kierujmy się tu przede wszystkim tym, jaką łazienkę posiadamy, lecz nie chodzi tu tylko o jej wielkość, ale też kształt. Do pomieszczeń małych i o wąskich rozmiarach, wybierzmy wannę narożną. Dzięki temu, że znajdzie się przy samej ścianie, nie zajmie dużo przestrzeni. Interesująco prezentuje się wanna otwierana z prysznicem. Posiada wbudowaną osłonę prysznicową, umożliwiając tym samym kąpiel na stojąco.

Dostępna jest w kilku wersjach - bardzo często wybierana jest forma zabudowana. Można ją pokryć płytkami łazienkowymi, których kolorystyka idealnie komponuje się z płytkami ściennymi. Zamiast zabudowy mogą to też być po prostu przezroczyste drzwiczki prysznicowe. Sprawdza się szczególnie w pomieszczeniach, gdzie króluje styl minimalistyczny. W takich wnętrzach rządzą proste, oszczędne formy, między innymi szkło.

Wanna z prysznicem pasuje praktycznie do każdej łazienki, więc jeśli preferujemy to rozwiązanie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby się zdecydować na taki zestaw. Oczywiście, nim go kupimy, zaplanujmy dokładnie przestrzeń, aby wszystko - w tym wanna i prysznic - miało swoje miejsce.

pixel