Wybieramy płytki ceramiczne do łazienki

2019-03-18
Wybieramy płytki ceramiczne do łazienki

Podjęliśmy decyzję o remoncie łazienki, bo jej obecny stan jeszcze może nie doprowadza nas do rozpaczy, ale zaczyna mocno niepokoić. W łazience proces niszczenia różnych urządzeń, pojawienia się pleśni i grzybów jest o wiele szybszy niż w innych pomieszczeniach, ponieważ panują tu specyficzne, bardzo wilgotne warunki. Jeśli więc widzimy, że coś się niedobrego dzieje - warto działać. Nowy wygląd łazienki zależy w głównej mierze od płytek ceramicznych, dobierzemy je więc mądrze, uwzględniając najważniejsze parametry!

Zadanie to wydaje się łatwe, bo przecież wybór płytek jest przeogromny, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Wystarczy pójść do jednego z nich, by rozeznać się w ofercie lub nawet nie wychodzić z domu, bo czasem lepiej na spokojnie, przed komputerem przejrzeć propozycje różnych producentów. Niezależnie od tego, jaki sposób kupowania jest nam bliższy, musimy pamiętać o ustaleniu hierarchii prac, a w przypadku remontu łazienki mamy jasność - nim kupimy płytki ceramiczne, najpierw musimy wykonać projekt, który uwzględniał będzie wszystkie urządzenia tj. umywalkę, wannę, baterie podtynkowe lub natynkowe itd. Na tej podstawie dobierzemy idealnie pasujące płytki ceramiczne. Nigdy zaś nie działajmy w odwrotną stronę, czyli w pierwszej kolejności kupujemy płytki, a dopiero później zastanawiamy się, jak je ułożyć.

Rodzaje płytek ceramicznych

Mając już tę wiedzę, możemy co nieco dowiedzieć się o dostępnych rodzajach płytek ceramicznych. Chociaż wszystkie z nich stanowią mieszankę gliny z dodatkiem tlenków barwiących oraz materiałów uszlachetniających, to zależnie od zastosowanych tworzyw i wysokości temperatury w czasie wypalania, możemy wyróżnić glazurę, gres, terakotę i cotto.

  • Glazura jest bardzo cienka, wypalana w najniższych temperaturach, a ze względu na swój wyjątkowy wygląd, doskonale sprawdza się jako okładzina na ściany. Nadaje im większą gładkość, połysk oraz kolor.
  • Gres to zupełnie inna liga, o czym świadczy wysoka temperatura, w której jest wypalany - 1200 stopni Celsjusza. To sprawia, że jest on niezwykle wytrzymały, może być stosowany na ścianach, jak i podłogach. Nie dziwi więc, że występuje też jego bardziej wytrzymała wersja, którą można stosować na zewnątrz. Jest odporna na różnorodne warunki atmosferyczne, w tym na niskie temperatury.
  • Terakota zaś stosowana jest głównie na podłogach, bo to wytrzymałe płytki kamionkowe, jakie wytwarza się z oczyszczonej drobnoziarnistej gliny.
  • Cotto - najmniej znane ze wszystkich wymienionych rodzajów - to ręcznie lub mechanicznie formowane płytki z masy klinkierowej. Powstaje ona z czystej gliny, jaka pochodzi z okolic Morza Śródziemnego, a czasem i Ameryki Środkowej. Są bardzo dobre na ogrzewanie podłogowe, bo akumulują ciepło. Podobnie zresztą jak Limone Ceramica Bosque w kolorze brązowym, dostępne w ofercie Catido.pl.

Jakie płytki ceramiczne wybrać do małej i dużej łazienki?

Wybór odpowiednich płytek ceramicznych w dużej mierze zależy od wielkości łazienki. Jeśli zlekceważymy ten warunek, może się okazać, że pomieszczenie co prawda odzyskało dawny blask, ale coś w nim nie gra, nie pasuje, burzy ogólną kompozycję. Zastanawiamy się, w czym rzecz. Przecież zastosowaliśmy najnowsze rozwiązania: zestaw podtynkowy prysznicowy, który ukrył mało estetycznie wyglądające rurki i przyłącza oraz wybraliśmy nowoczesną kabinę walk-in

Jak się okazuje, dość często problem tkwi w źle dobranych płytkach ceramicznych, bo jedne lepiej prezentują się w łazience małej, a inne w większej. W rzeczywistości, ażeby nie mieć z tym kłopotu, musimy dostosować się do jednej ogólnej zasady, która mówi, że w niedużych łazienkach pasują stonowane barwy uspokajające wnętrze, w dużych zaś - bardziej dekoracyjne, ożywiające pomieszczenie.

Co ciekawe, istotna jest też wielkość płytek ceramicznych, bo choć w powszechnej opinii pokutuje przekonanie, że w małej łazience najlepsze są nieduże płytki, to nie zawsze tak jest. Pasują też te wielkoformatowe, ale pod warunkiem, że znajdziemy w łazience miejsce, aby zaprezentować ich piękno. Do tego wystarczy jeden (a lepiej dwa) rzędy takich płytek, oczywiście bez ich przycinania. Doskonałym przykładem jest wyjątkowej urody Limone Ceramica Arbaro.

Na jakie wzory postawić? Jakie są modne w tym sezonie?

Każdy rok przynosi coś nowego, także w dziedzinie aranżacji wnętrz. W przypadku płytek ceramicznych też znajdziemy ciekawe propozycje. Poznajmy najlepsze!

  • Drewno to wyjątkowy materiał aranżacyjny, wprowadzający do każdego pomieszczenia namiastkę natury, która jednocześnie ociepla wnętrze. Doskonale pasuje również do łazienki, ale wcale nie trzeba inwestować w prawdziwe drewno, bo równie atrakcyjnie prezentują się płytki drewnopodobne. To również istotne pod względem użytkowym, gdyż w przypadku płytek nie trzeba myśleć o odpowiedniej impregnacji materiału. Nie ma też obaw o to, że drewno z czasem zacznie wyglądać coraz gorzej (odkształcać się przez podwyższoną wilgotność). Płytki, które imitują drewno, znajdziemy w sklepie Catido.pl, szczególnie Limone Ceramica Bosque Beige.
  • Od lat jasne płytki są popularniejsze, lecz w ostatnim czasie to się zmienia, co sprawia, że ciemne płytki zyskują coraz większe uznanie. W 2019 roku następuje kontynuacja tego trendu, a szczególnym upodobaniem cieszy się grafit - matowy bądź w wersji błyszczącej. Co prawda tego rodzaju płytki mogą wydawać się trudniejsze w aranżacji, ale tylko pozornie, bo odpowiednie rozplanowanie światła, dobranie pasujących mebli łazienkowych i zastosowanie nowoczesnej armatury (szczególnie w zakresie wyboru baterii podtynkowej i baterii prysznicowej podtynkowej), gwarantuje doskonały efekt.
  • W 2019 roku warto też postawić na drobne płytki, czyli mozaiki, bo to bogactwo różnorodnych kształtów jak heksagony czy arabeski. Mogą błyszczeć w złocie, miedzi i srebrze, ale dostępne są też odważne efekty, na przykład brokatu.
  • Niezmienne też warte uwagi są płytki kamienne, szczególnie tonalne w dużym formacie. Imitacje są klasyczne (czyli marmury, granity), ale też bardziej ekstrawaganckie, cechujące się nietypowym kolorem.

Bogactwo oferty może onieśmielić i spowodować niemały mętlik w głowie. Bez obaw jednak - wystarczy w takim momencie wrócić do naszego artykułu, bo przypomnieć sobie, co jest ważne podczas wyboru łazienkowych płytek ceramicznych.

pixel