Wybieramy zestaw prysznicowy - na co zwrócić uwagę?

2021-11-12
Wybieramy zestaw prysznicowy - na co zwrócić uwagę?

Urządzając łazienkę, musimy mierzyć się z wieloma wątpliwościami, a jedna z najpoważniejszych dotyczy wyboru między zestawem prysznicowym a wanną. Coraz częściej wybór pada na tę pierwszą opcję. Jeśli i my jesteśmy zdecydowani na to rozwiązanie, powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby zakup był rzeczywiście udany, zarówno pod kątem praktycznym, jak i estetycznym.

Łazienka - miejsce jedyne w swoim rodzaju

Łazienka to wyjątkowe miejsce, w którym panują specyficzne warunki - przede wszystkim bardzo wysoki poziom wilgotności. To tu jednocześnie zawsze możemy liczyć na prywatność, intymność i zbawienny spokój. Idealnie urządzona zapewnia komfort, sprzyja codziennym zabiegom pielęgnacyjnym, cieszy pięknym wyglądem i estetycznym ładem. Żeby tak było, powinniśmy zaprojektować ją z wyjątkową starannością, dbając o każdy detal. Na uwagę zasługują szczególnie nowoczesne designerskie rozwiązania z bateriami prysznicowymi podtynkowymi na czele.

Wybieramy baterię podtynkową - o czym pamiętać?

Bateria podtynkowa to najważniejsza część instalacji, składająca się zazwyczaj z dwóch elementów - podtynkowego i nadtynkowego. W ścianie znajduje się mechanizm odpowiedzialny za sterowanie wypływu wody, na zewnątrz zaś widoczna jest dźwignia baterii wraz z ozdobną maskownicą. Żeby korzystanie z niej było wygodne i wolne od komplikacji, powinniśmy zamontować ją na odpowiedniej wysokości. Optymalnie jak wynosi około 110 cm, licząc od podłoża. Zamontowanie baterii w ścianie wymaga stworzenia wnęki o głębokości od 6 do 12 cm (w zależności od modelu baterii). Sama bateria podtynkowa to dopiero początek, ponieważ musimy do niej dopasować głowice i główki natryskowe. Jakie wybrać?

Głowica - jaką wybrać?

Dobierając je, powinniśmy się kierować najczęściej jej wyglądem, ale też tym, czy pasuje do naszej baterii prysznicowej podtynkowej. Głowice natryskowe to najczęściej “deszczownie”, wykonane przeważnie z mosiądzu lub z tworzyw sztucznych. Te pierwsze są trwalsze, ale i droższe. Bardzo eleganckie, szczególnie minimalistyczne o prostej formie. Inne ciekawe występują w stylu retro, nawiązując do dawnych deszczowni z początku wieku. Nie zapominajmy jednak, że głowice mosiężne są dość ciężkie.

Niezależnie, jaki model wybierzemy, ważne, aby był on wielofunkcyjny, gdyż zwiększa to komfort kąpieli. Możemy korzystać z kilku rodzajów strumieni (np. miękki, masujący, deszczowy) i zmieniać je pod kątem tego, na co w danej chwili mamy akurat ochotę.

Na jakie elementy dodatkowo zwrócić uwagę?

  • Perlator, który jest odpowiedzialny za napowietrzanie strumienia wody. Sitko nakręcane na wylewkę zwiększa objętość wody, a tym samym zmniejsza jej zużycie;
  • Termostat pozwala ustawić jednostajny strumień wody o odpowiedniej temperaturze, co sprawi, że kąpiel będzie łatwiejsza i przyjemniejsza;
  • Waga, bo cięższe baterie prysznicowe podtynkowe są przeważnie szczelniejsze, a jednocześnie wytrzymalsze.

Wybór zestawu prysznicowego potrafi przysporzyć sporo problemów, dlatego też warto kierować się pomocnymi wskazówkami, o których wspomnieliśmy w artykule, nie zapominając jednocześnie o uwzględnieniu własnych potrzeb.

pixel