Wybierz odpowiedni syfon umywalkowy!

2019-08-16
Wybierz odpowiedni syfon umywalkowy!

Niepozorny i schowany, sprawiający jednak, że woda z umywalki odprowadzana jest do ścieków. Ale to nie wszystko, co mu zawdzięczamy, bo zatrzymuje również gazy i nieprzyjemne zapachy wydobywające się z instalacji kanalizacyjnej. Niektóre syfony umywalkowe - wbrew temu, co pisaliśmy - spełniają też funkcje estetyczne, więc jeśli chcemy, aby pozostały na widoku, muszą też mieć odpowiednią prezencję. Jak więc widzimy, niezależnie od tego, czy syfon tradycyjnie zostanie schowany, czy będzie jednym z elementów wystroju, musimy poważnie zastanowić się nad tym, jaki wybrać: butelkowy (pionowy), rurowy (poziomy) czy niestandardowy (specjalistyczny, stylizowany).

Syfon butelkowy - klasyczny wybór

Syfon butelkowy, czyli pionowy, jest zdecydowanie najbardziej popularny. Jego nazwa nawiązuje do wyglądu konstrukcji, ponieważ w dolnej części znajduje się zbiornik z wodą przypominający butelkę. Taka budowa to dużo zalet, przede wszystkim zachwyca jej mały rozmiar, dzięki czemu nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Wykorzystywany jest więc bardzo chętnie do małych łazienek, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota.

Syfon rurowy - idealny do większych łazienek

Syfon rurowy ma całkowicie inną konstrukcję niż poprzednik, a wszystko to przez jego poziomą budowę. Ogólnie kształtem zbliżony jest do litery “U”, przez co cechuje się doskonałą wydajnością. Został tak zaprojektowany, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko zapchania. Dzieje się tak przez wyeliminowanie miejsc podatnych na zbieranie się nieczystości. Syfony umywalkowe tego rodzaju zdecydowanie częściej wybierane są do większych łazienek.

Inne rodzaje syfonów

Chociaż powyżej zaprezentowane syfony znajdują się w zdecydowanej większości łazienek, to nie zapominajmy, że w sprzedaży są też modele niestandardowe, jak również do specjalistycznego przeznaczenia. Są to syfony o nietypowej konstrukcji, co czasem wynika z walorów ozdobnych, a czasem jest wymuszone sytuacją. To samo powiemy o syfonach montowanych przy umywalkach dla osób niepełnosprawnych.

Z jakiego materiału wykonane są syfony umywalkowe?

Pamiętajmy też o innym podziale - ze względu na materiał użyty do stworzenia syfonu. Najpowszechniej spotykane są syfony z PCV - nie tylko lekkie, ale i tanie. Cechują się dobrą jakością, lecz pod względem estetycznym prezentują się nijako. Dlatego też, jeśli chcemy, aby ten element był widoczny w łazience, wybierzmy syfon umywalkowy z mosiądzu. Bardzo reprezentacyjny, lecz jednocześnie droższy. Pasuje szczególnie do nowoczesnych łazienek.

Jaki syfon wybrać?

Właściwie nie ma tu wielkich wątpliwości, bo przeważnie to, na co się zdecydujemy, podyktowane jest dwoma głównymi czynnikami: wielkością łazienki, jak również tym, czy syfon ma być jednym z elementów wystroju.

Podsumujmy więc to, co już napisaliśmy: dla posiadaczy małych łazienek lepszy jest syfon butelkowy (pionowy), ci zaś, co mają do dyspozycji większe pomieszczenie, mogą pomyśleć o modelu rurowym (poziomym). Co do materiału sprawa też jest jasna, bo w większości przypadków ten element jest schowany, więc wystarczający jest syfon z PCV. Jeśli zaś chcemy, aby pozostał on na widoku, mając aranżacyjne znaczenie, wybierzmy syfon wykonany z mosiądzu.

pixel