Wygodna umywalka do łazienki. Zasady doboru umywalki nablatowej i podblatowej

2022-07-22
Wygodna umywalka do łazienki. Zasady doboru umywalki nablatowej i podblatowej

Aranżując swoją wymarzoną łazienkę, warto zwrócić uwagę nie tylko kolor płytek i rodzaj oświetlenia, ale przede wszystkim na wygodne i funkcjonalne wyposażenie. Stylowa, dostosowana do wielkości pomieszczenia i komfortowa w użytkowaniu umywalka to jeden z podstawowych elementów każdej łazienki. Używana jest przez domowników wielokrotnie każdego dnia, dlatego tak niezwykle ważne jest, aby była również solidna i trwała. Umywalka nablatowa, czy podblatowa? Okrągła, czy kwadratowa? Podpowiadamy jak stylowo urządzić nowoczesną łazienkę!

Jaką wybrać umywalkę do łazienki?

Zanim zaczniesz wybierać konkretny kolor, design i model umywalki łazienkowej, zastanów się jakiej wielkości metrażem dysponujesz. Pamiętaj, że zbyt duża umywalka nie tylko znacznie ograniczy przestrzeń, ale również sprawi, że całe pomieszczenie stanie się o wiele mniej funkcjonalne. Kolejną kluczową kwestią jest również dostosowanie umywalki do designu mebli.

Klasyczne, ponadczasowe i pasujące do każdego stylu rozwiązanie, stanowi umywalka podblatowa. Tego typu umywalka do łazienki występuje najczęściej w komplecie z pasującą do niej półką, dzięki czemu nie musimy się przejmować właściwym doborem pasujących do siebie zarówno wielkością, jak i designem elementów. Umywalka podblatowa jest również dyskretna i bardzo estetyczna, dzięki czemu będzie stanowiła doskonałą bazę dla bardziej rzucających się w oczy dodatków jak m.in. kolorowe i wzorzyste kafelki.

Z kolei miłośnikom ekstrawagancji i nieco bardziej rzucających się w oczy rozwiązań, do gustu z pewnością przypadnie ciesząca się coraz większą popularnością umywalka nablatowa. Sporą zaletą tego typu umywalek jest z pewnością szeroki wybór kolorów, kształtów, rozmiarów, a nawet materiałów, z jakich zostały wykonane. Umywalka do łazienki nablatowa wymaga jednak nieco więcej zaangażowania podczas doboru właściwego modelu, a także pasujących do niego mebli. W tym przypadku umywalka i półka stanowią najczęściej dwa odrębne elementy, które musimy skomponować samodzielnie.

Catido Simple Oval 80 Umywalka nablatowa czarny mat

Umywalka w łazience: kształt i wymiary

Oczywiście jak wspominaliśmy powyżej, wielkość umywalki powinna być dostosowana przede wszystkim do metrażu pomieszczenia. Zbyt mała lub zbyt duża umywalka do łazienki sprawi, że straci ona na funkcjonalności, a także wygodzie użytkowania. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że za standardowy, zapewniający maksymalny komfort wymiar szafki z umywalką uważa się szerokość w granicach 70 cm.

Nieco mniejszy rozmiar może mieć z kolei umywalka łazienkowa nablatowa, ponieważ część jej funkcji przejmie blat stanowiący jednocześnie podporę. To właśnie na nim, nie na umywalce znajdować się będzie mydelniczka, dozownik do mydła płynnego, czy kubek na szczoteczki do zębów. W tym przypadku nie bez znaczenia jest również kształt umywalki w łazience. Jeśli decydujemy się na modele okrągłe, warto zadbać, aby miały od 40 do 45 cm średnicy.

Szafka podwieszana odporna na wilgoć Catido 600BR wyklejany front made in Italy

Wszystko, co musisz wiedzieć o umywalce nablatowej

Mnogość kolorów, kształtów i materiałów, z jakich wykonywane są umywalki nablatowe, sprawia, że stanowią one niemal podstawę nowoczesnej łazienki. Przyciągają spojrzenia, podkreślają charakter wnętrza i często stanowią również jeden z głównych elementów dekoracyjnych w łazience. Bez względu na to, czy projektujesz przestrzeń w stylu rustykalnym, industrialnym czy retro, z pewnością znajdziesz model idealnie wpisujący się w pozostałe elementy aranżacyjne. Umywalki nablatowe pozwalają również na sporą dowolność w kwestii doboru baterii łazienkowej. Świetnie sprawdzą się zarówno warianty ścienne, jak i baterie nablatowe mocowane za umywalką, a nawet bezpośrednio wewnątrz umywalki, jeśli pozwala na to jej design.

Kolejną zaletą umywalek nablatowych, jest możliwość usytuowania ich na szafce lub blacie z dosłownie każdego materiału, który tylko będzie w stanie bezpiecznie utrzymać jej ciężar. Możemy sięgnąć po blaty marmurowe, kamienne lub z cegły, a nawet po meble drewniane, rattanowe lub wykonane z palet. Co więcej, ten rodzaj umywalek nie wymaga kucia ściany, a sama instalacja jest szybka i bardzo prosta.

Catido VENICE LBM1 Bateria Nablatowa Wysoka czarny mat Optimum

Umywalka podblatowa - kiedy ją wybrać?

Prostota i minimalizm umywalki podblatowej doskonale podkreślą wystrój w stylu skandynawskim, loftowym, a także modernistycznym. Tego typu urządzenia są dyskretne, eleganckie i bardzo funkcjonalne. Umywalki podblatowe to idealne rozwiązanie w domach, w których panuje wzmożony ruch. Są o wiele łatwiejsze w utrzymaniu czystości, a ich właściwe osadzenie i uszczelnienie zapobiega gromadzeniu się kurzu i brudu pomiędzy umywalką a blatem.

Niestety w związku z powyższym, montaż jest nieco bardziej skomplikowany niż w przypadku umywalek nablatowych. Należy również pamiętać, że umywalki podblatowe ograniczają nieco przestrzeń w szafce lub półce, w której mają zostać umiejscowione. Podobnie jak w przypadku umywalek nablatowych, także dostępne są w wielu wariantach. Poza klasyczną ceramiką znajdziemy również modele wykonane ze stali emaliowanej, czy akrylu, a pasować do nich będą nie tylko klasyczne baterie umywalkowe, ale również te wiszące i montowane za umywalką.

Bateria umywalkowa podtynkowa Catido Simple RT2 Cbox Czarny mat Optimum

Na jakiej wysokości powinna być zamontowana umywalka?

Jeszcze do niedawna odpowiedź na to pytanie była dla wielu fachowców oczywista. Według zapisu w „Warunkach Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlano-Montażowych: Instalacje sanitarne i przemysłowe”, prawidłowa wysokość umywalki zarówno w domach prywatnych, jak i w przestrzeni publicznej powinna wahać się w przedziale od 75 do 80 cm od podłogi. Współcześnie jednak, za ogólną zasadę przyjmuje się zamontowanie umywalki zgodnie z wygodą i życzeniem klienta.

Nowocześnie i designersko, czy klasycznie i elegancko? Zaprojektuj swoją idealną łazienkę, dbając nie tylko o jej wystrój, ale przede wszystkim funkcjonalność i komfort użytkowania dla wszystkich członków rodziny!

pixel