Wylewka do baterii – co warto wiedzieć na jej temat?

2022-11-04
Wylewka do baterii – co warto wiedzieć na jej temat?

Wylewka do baterii to bardzo ważny element wyposażenia łazienki czy kuchni, nie tylko pod kątem praktycznym, ale też wizualnym. Czym tak naprawdę jest i co należy o niej wiedzieć, żeby wybrać najlepszą? W tym poradniku postaramy się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.

Wylewka do baterii – co to takiego?

Co jest najistotniejszym elementem wyposażenia łazienki lub kuchni? Ważnych elementów jest sporo, ale w centralnym punkcie zawsze znajduje się zlewozmywak, wanna czy umywalka, a wraz z nimi – odpowiednio dobrana bateria. Wylewka stanowi jeden z jej elementów, pozwalający wodzie swobodnie przepływać przez kran. Ma jednak nie tylko praktyczne znaczenie, stanowi bowiem zwieńczenie najważniejszej strefy w pomieszczeniu, akcentując jej charakter. Najlepszy efekt osiągniesz jednak tylko wówczas, gdy starannie dopasujesz wylewkę do baterii łazienkowej lub kuchennej pod kątem designu i funkcjonalności.

Catido RT2B Wylewka mosiężna do mocowania na ścianie Czarny mat

Typy wylewek do baterii – jakie są dostępne na rynku?

Jeśli chodzi o rodzaje wylewek do baterii, wybór jest niemal nieograniczony, a na rynku, w tym również w naszym sklepie, znajdziesz szereg różnego rodzaju wariantów. Jakie brać pod uwagę?

  • wylewka do kranu dwufunkcyjna, w której można ustawić szerszy strumień wody lub spray, który przyda się na przykład podczas spłukiwania naczyń w ekologicznym trybie;
  • wylewka do baterii kuchennej obrotowa, doskonała do dwukomorowych zlewozmywaków;
  • wylewka wyciągana oraz elastyczna, czyli dwa typy umożliwiające regulację kąta strumienia wody wypływającego z baterii, niezastąpione przede wszystkim w kuchni;
  • wylewki do baterii łazienkowej z czujnikiem, które włączają strumień wody bez konieczności dotykania baterii;
  • wylewki prysznicowe, wannowe, wannowo-prysznicowe, które zwiększają funkcjonalność strefy kąpielowej z uwagi na możliwość szybszego napełnienie wanny czy brodzika wodą;
  • wylewki bidetowe.

Wylewki do baterii łazienkowych i kuchennych dzielimy także pod kątem sposobu montażu na wylewki podtynkowe, ścienne oraz stojące (inaczej sztorcowe), a ze względu na ilość kurków do regulacji – na jednouchwytowe (tak zwane wieszakowe) oraz dwuuchwytowe, z kurkami do zimnej i do gorącej wody. Podczas, gdy baterie wannowe najczęściej mają dwa kurki, z kolei ​​baterie umywalkowe mocowane na umywalce lub blacie coraz częściej posiadają jeden uchwyt.

Catido Lumo LA4 Wylewka mosiężna wodospad do mocowania na ścianie chromowana

Jak wybrać wielkość i kształt wylewki? Podpowiadamy

Jak bezbłędnie dobrać wielkość i formę wylewki do baterii? Przede wszystkim należy brać pod uwagę wymiary umywalki lub zlewozmywaka, w tym przede wszystkim głębokość. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wody rozlewającej się na boki, ale też usprawnimy proces korzystania z armatury łazienkowej i kuchennej (na przykład podczas napełniania wodą garnków czy mycia twarzy w umywalce). Wylewka do baterii kuchennej zwykle powinna być wyższa, w kształcie litery U czy L albo elastyczna, z możliwością wyginania. W przypadku małej umywalki sprawdzi się nieruchoma wylewka o lekko spłaszczonym kształcie (na przykład tak zwany typ F). Idealna wylewka do baterii prysznicowej? Może być stosunkowo krótka, żeby nie przeszkadzała podczas kąpieli, montowana podtynkowo.

Nie zapomnij też o wyborze odpowiedniego materiału czy koloru. Przykładowo, jeśli chcesz zaaranżować łazienkę w stylu vintage, dwuuchwytowa wylewka z mosiądzu będzie pięknie korespondowała z otoczeniem, jeśli z kolei chcesz stworzyć wrażenie minimalizmu i nowoczesności w kuchni, postaw na wylewkę do kranu w wersji czarny mat.

Catido RT1A Wylewka mosiężna do mocowania na ścianie Czarny mat

Jaka końcówka do wylewki do kranu będzie odpowiednia?

Końcówka wylewki do baterii wieńczy cały kran i decyduje o tym, w jaki sposób wypływa niego woda. Najpopularniejsze są tak zwane perlatory, czyli specjalne sitka w kształcie pierścienia, których zadaniem jest zwiększyć optycznie strumień wody poprzez jego napowietrzenie, a tym samym nie tylko zwiększyć praktyczną funkcję kranu, ale też oszczędzić wodę.

Na rynku dostępne są wylewki do baterii w różnych rozmiarach, najczęściej ½ cala oraz ¾ cala. Taki rozmiar gwintu na nakrętce przyłączeniowej wylewki będzie pasował do zaworów kątowych, które odcinają dopływ wody do baterii. Uwaga: zawsze sprawdź ich konkretny wymiar przed zakupem wylewki!

Catido EZ1W Wylewka mosiężna wodospad do mocowania na ścianie

Jak zamontować wylewkę do baterii?

Montaż wylewki do baterii najlepiej powierzyć doświadczonemu instalatorowi. Chcesz się zmierzyć z tym zadaniem samodzielnie? Punktem wyjścia będzie sposób montażu (wylewka do baterii stojącej, podtynkowej, ściennej). Sprawdź instalację doprowadzającą wodę do baterii i upewnij się, że jest optymalna odległość między otworem na baterię w umywalce a końcówkami zaworów kątowych na przewodach doprowadzających zimną i ciepłą wodę. Wszystkie pozostałe kroki znajdziesz w instrukcji dołączonej do zakupionej przez Ciebie wylewki.

Jak łatwo zauważyć w trakcie lektury tego wpisu, wylewka do baterii to element, któremu warto poświęcić nieco czasu, jeśli chcesz cieszyć się funkcjonalnym, ale też wysoce estetycznym wnętrzem łazienki bądź kuchni. Praktyczne, trwałe, a przy tym zgodne z Twoim ulubionym stylem wylewki znajdziesz w naszym sklepie internetowym – to najlepszy adres, żeby kupić ten istotny dodatek, uzupełniający baterie łazienkowe czy kuchenne.

pixel