Zlew granitowy - czy warto? Jak go dobrać?

2019-06-26
Zlew granitowy - czy warto? Jak go dobrać?

Może się wydawać, że wybór zlewu do kuchni to zadanie banalne, lecz jak się okazuje - wcale tak nie jest. Wszystko to przez bogactwo rynkowej oferty, która obfituje w tradycyjne, jak i nowoczesne rozwiązania. Wiele osób, skuszonych reklamą, ale i dobrymi recenzjami, decyduje się na zlew granitowy. Powstaje jednak pytanie: czy to rzeczywiście dobry wybór, a jeśli tak - to jak go dobrać do kuchni, aby prezentował się stylowo, pasując do całej aranżacji?

Bogactwo wyboru - zlewozmywak podwieszany? Nakładany?

Dawniej wybór zlewozmywaków i innych kuchennych elementów był mocno ograniczony. Mogło być to frustrujące, jeśli chcieliśmy trochę inaczej niż wszyscy, bardziej oryginalnie urządzić kuchnię, oczywiście jak mieliśmy na to środki. Z drugiej strony, tak małe pole manewru nie powodowało bólu głowy, czyli sytuacji, gdy spośród różnych opcji nie wiemy, na co się zdecydować. Pokazuje to zresztą przykład zlewozmywaków, bo choć w artykule skupimy się głównie na modelu granitowym, to nie zapominajmy, że poza nim możemy kupić emaliowane, szklane czy ceramiczne.

A to tylko pod kątem tego, z jakiego tworzywa zostało wykonane, bo nie zapominajmy, że trzeba też się zastanowić nad miejscem montażu (nakładane, wpuszczane, zlewozmywaki podwieszane), jak również nad rodzajem, bo może to być zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem lub bez, dwukomorowy, a nawet dwuipółkomorowy.

Jak kupować to porządny model

Abstrahując jednak od tych wątpliwości, które pojawiają się przed zakupem i w jego trakcie, przyznamy, że w ostatnich latach konsumenci - mając do wyboru tańsze, ale słabsze i droższe, solidniejsze zlewozmywaki - decydują się na te drugie. To bardzo dobra taktyka, ponieważ jakościowy i trwały zlew zapewnia, że będzie się nie tylko dobrze sprawował, ale i przetrwa długie lata. Jeśli planujemy zainwestować właśnie w tak ponadczasowy, funkcjonalny, a ponadto stylowy zlewozmywak, polecamy model wykonany z granitu. Dlaczego warto? Poniżej wyjaśnimy!

Uniwersalny - pasuje do różnych kuchni

Zlewozmywak granitowy nie tylko pięknie się prezentuje, ale i łatwo go dopasować do każdej - klasycznej, nowoczesnej, stylizowanej czy minimalistycznej - kuchni. Dostępna bogata gama kolorów oraz odcieni, w których jest oferowany, ułatwia wpasowanie go w aranżację kuchni. Najbardziej tradycyjne i spotykane w sklepach są modele klasycznie białe, czarne, beżowe i szare, lecz również bardziej ekstrawaganckie i oryginalne - czerwone, zielone czy niebieskie. To samo powiemy o różnorodnych kształtach, czego potwierdzeniem zlewozmywak podwieszany okrągły Catido Nova czy kwadratowy tej samej firmy.

Trwałość nie do zdarcia

Zlewy z granitu słusznie uchodzą za najtrwalsze na rynku, bo wykonane są z materiałów o doskonałych właściwościach, które powstają z połączenia odpowiedniej granulacji piasków kwarcowych z żywicami. Zależnie od technologii stosowanej przez producenta, te proporcje pomiędzy dwoma substancjami, bywają różne, dlatego też przed kupnem warto zwrócić uwagę, jak to wygląda w przypadku interesującego nas modelu. Ideałem jest zlewozmywak granitowy składający się w 80% kruszywa i 20% żywic. Takie proporcje zastosowano właśnie we wspomnianych wcześniej zlewach marki Catido Nova. Zapewniają one wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, radzą sobie z wysokimi i niskimi temperaturami, nie niszczą się pod wpływem działania żrących środków chemicznych. To oznacza, że przy właściwej, regularnej pielęgnacji, granitowy zlewozmywak posłuży nam przez długie lata, ciesząc oczy nienagannym, stylowym wyglądem.

Łatwy do zachowania w czystości

A co do kwestii porządkowych, to warto wiedzieć, że opisywany model jest bardzo łatwy do utrzymania w czystości. Nie musimy używać jakichś specjalistycznych środków, aby prezentował się estetycznie, bo wystarczy po prostu, żeby codziennie pamiętać o przemyciu go ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Po tej czynności wystarczy przetrzeć go suchą, delikatną ściereczką. Ważne, by o tym pamiętać, co zapobiegnie osadzaniu się na jego powierzchni kamienia. Raz na jakiś czas można też zaimpregnować go specjalnymi preparatami, dzięki którym zabezpieczymy go przed zanieczyszczeniami, a i po takim zabiegu będzie lśnił jak nowy.

Wady? Czy są jakieś?

Zlew granitowy - podobnie jak inne rodzaje - nie jest niestety wolny od wad, a najważniejszą z nich jest niewątpliwie jego koszt. Za dobrej jakości model musimy bowiem zapłacić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Pokutuje też jego dość duża waga, przez co musimy pomyśleć o dodatkowym wzmocnieniu w szafce, w jakiej ma być zamontowany. Nie trzeba nawet wspominać, że i to podnosi cenę zlewu. Pamiętajmy też, że choć zlewozmywaki granitowe są wytrzymałe na różne chemiczne preparaty, to źle znoszą obecność substancji barwiących. Łatwo jednak zapobiec zniszczeniu powierzchni - po każdorazowym wylaniu do niego kawy, wina czy soku z buraków, spłuczmy go dużą ilością wody. Nie zaszkodzi też umyć go płynem do naczyń.

Minusy jednak nie przysłaniają plusów, więc jak naprawdę chcemy zlewozmywak z prawdziwego zdarzenia, np. zlewozmywak podwieszany - warto przeznaczyć na niego trochę więcej gotówki, by mieć pewność prawdziwej jakości.

pixel